Africa Eco Race startuje 1. ledna 2019

Motorsport
27.12.2018

F T G

Africa Eco Race startuje 1. ledna 2019

Závod ve stopách původní Rallye Dakar odstartuje hned na začátku roku 2019. Účastnit se ho bude třeba Tomáš Tomeček za volantem kamionu Tatra nebo Lukáš Kvapil s motocyklem.

Tomáš Tomeček loňský ročník absolvoval v kabině Tatry sám, bez navigátora, což byl ojedinělý výkon. Po projetí cílem závodu se navíc netajil tím, že by svůj výkon chtěl v budoucnu zopakovat.

„Na tom se nic nemění. Zalíbilo se mi jet sám, a chci to zkusit znovu,“ ujišťuje Tomeček a pokračuje: „Na Tatře jsme oproti předchozím letům zase o něco vyladili výkon. Viditelnou změnou je nový facelift, který jsme dostali z továrny. Předchozí verze byla jen mezistupeň. Máme nové nárazníky, kapotu a boční karosování kabiny. Vše podle aktuální tatrovácké evoluce s označením Terra.“

Toměček bude na Africa Eco Race startovat již podeváté. Pokaždé přitom dojel na stupních vítězů, třikrát projel cílem dokonce jako nejrychlejší kamioňák vůbec. Loni mu jeho sólo jízda vynesla druhou příčku. Další český kamion Tatra 815 povede po trati Petr Čapka navigovaný Zdeňkem Vodou.

„Závod Africa Eco Race jsme zvolili, protože vede po původní trase Dakaru, a je to návrat ke kořenům. Jedná se o skutečný maraton, nikoli rychlostní rally, kam postupně sklouznul Dakar v Jižní Americe,“ vysvětluje Zdeněk Voda. „Techniku máme na výborné úrovni. Jedná se o jednu z posledních evolucí Tatry, kterou vytvořil Radomír Smolka,“ pokračuje dále Voda. „Tatra má měchy pod rámem, je osazena tlumiči Reiger. Motor je původní vzduchem chlazený dvanáctiválec, tedy vysoce spolehlivá pohonná jednotka.“

Českého zástupce uvidíme ještě v kategorii motocyklů, kde premiérově startuje Lukáš Kvapil, který má za sebou již start na Rallye Dakar v Jižní Americe, kterou však pro zranění nedokončil. Asistenční vozy mu poskytla Mototechna, prodejce zánovních ojetých vozidel, patřící pod křídla největšího prodejce ojetin AAA AUTO.

Kvapil svůj závodní motocykl Husqvarna představil na tiskové konferenci v Praze před několika dny, která se konala v prostorách showroomu AAA AUTO prakticky ihned poté, co se vrátil z Tunisu. V tamních dunách totiž ladil formu a techniku před startem. Na motocyklech uvidíme také dva slovenské závodníky, jimiž jsou Ján Zaťko a Martin Benko.

Kvapila však lákalo závodění v automobilu, a jak na tiskové konferenci prozradil, do budoucna jej nemůže vyloučit. „Nějakou dobu jsem pomýšlel na závodění na čtyřech kolech, ale termíny jsou neúprosné a finanční nároky oproti motorce mnohonásobně vyšší. Když do toho přišla nabídka, kterou jsem nemohl odmítnout, bylo rozhodnuto. Za řídítky motocyklu mám nejvíce zkušeností, a navíc je to po mě i nejniternější forma závodění, kdy jsem nejblíže samotnému terénu,“ vysvětlil Lukáš Kvapil.

Africa Eco Race odstartuje 1. ledna 2019 z marockého Nadoru a do cíle v Dakaru (Senegal) u Růžového jezera závodníci dorazí 13. ledna 2019. Závodníky čeká pět etap v Maroku, šest v Mauritánii a jedna v Senegalu.

Fotogalerie

Reklama:
  • Citroen - 100 let -
  • Kvalitní díly.cz -
  • Citroen -
  • Janovapec -
  • Povinné ručení
    Využijte také možnosti sjednat si výrazně levnější povinné ručení přes internet.
  • Racinglife -
  • Awis -