Courchevel – skvělé zážitky ze zimní alpské dovolené ve Francii

Outdoor
13.12.2023

F T G

Courchevel – skvělé zážitky ze zimní alpské dovolené ve Francii

V prestižní lyžařské oblasti Courchevel se lze spolehlivě seznámit s kouzlem francouzských zimních Alp. Tento rozsáhlý skiresort se skládá z několika částí situovaných v různých nadmořských výškách a je prakticky nejstarší oblastí světoznámých Tří údolí.

Středisko Courchevel je se svými více než 160 kilometry sjezdovek vyhledáván lyžaři a snowboardisty z celého světa pro své kvalitní a výborně upravené sjezdovky i příjemnou vysokohorskou atmosféru. Sníh zde navíc obstarává v případě nutnosti téměř 800 sněhových děl. Tento region nabízí dostatek terénů i pro freeriding a využít zde lze i různé zábavné zóny. Vedle klasických sjezdovek ve vyšších polohách stojí za to projet i hodně široké a perfektně upravené lesní tratě, které ještě umocňují celou zimní atmosféru. Lyžařská sezóna zde každoročně začíná v prosinci a obvykle končí až koncem dubna.

Lyžování s řadou předností

Vlastní lyžařské středisko Courchevel se skládá z pěti lokalit, každá z nich se nachází v jiné nadmořské výšce a má své vlastní osobité kouzlo. Nejníže položená obec Saint Bon leží v nadmořské výšce 1100 metrů. Přímo ve vesnici žádné vleky ani lanovky nejsou, ale po celou zimní sezónu tady výborně funguje kyvadlová doprava, díky níž každých 20 minut přepraví lyžaře bezplatné skibusy přímo do srdce lyžařského střediska.

Návrat na lyžích zpět do Saint Bon je možný po červené sjezdovce. Další úrovní je Courchevel 1300 s názvem Le Praz. Jedná se o originální horskou vesnici s tradiční architekturou, horskými chatami a úzkými uličkami. V Le Praz se podařilo zachovat její skutečný autentický charakter a na rozdíl od řady jiných lyžařských míst má své stálé obyvatele po celý rok. Je také domovem skokanských můstků z Olympijských her v roce 1992.

Třetí výškovou úrovní je Courchevel 1550, který je zejména orientovaný na rodinné lyžování. Nabízí dobré služby za slušné peníze, poskytuje rychlý a přímý přístup nejen do lokality Courchevel 1850 ale i ke všem třem lyžařským střediskům v údolí. Čtvrtou lokalitou je Courchevel 1650, který asi plně vyhoví rodinné dovolené. Sluncem zalitá náhorní plošina v nadmořské výšce 1650 metrů se nachází vysoko nad ostatními lokalitami a najdeme zde především méně náročné sjezdovky.

Poslední výškovou úrovní je celosvětově populární Courchevel 1850. Zde najdeme celou řadu pětihvězdičkových hotelů, prvotřídních restaurací a luxusních nemovitostí a celodenní návštěva a vysokohorské lyžování právě tady stojí rozhodně za zážitek.

V celém skiresortu Courchevel vleky a lanovky spojují všechny úrovně a navíc jsou velmi rychlé. Z téměř sedmdesáti lanovek a vleků obsluhuje svahy 12 kabinových lanovek a 14 expresních odpojitelných sedačkových lanovek, které výrazně urychlují a usnadňují přepravu lyžařů po celé této lyžařské oblasti. Courchevel má také několik oblastí vyhrazených pro lyžařské školy, které pomáhají začátečníkům i pokročilým zlepšit jejich lyžařské dovednosti v takzvaných „ZEN“ zónách.

Tyto zóny jsou věnovány výlučně dětem a rodinám. Jejich záměrem je vytvoření bezpečného prostoru pro učení a cvičení lyžařské techniky. Druhou variantou vyhrazených zón jsou tzv. „STOP“ zóny, kde si lze vyzkoušet schopnost co nejrychleji zabrzdit a zastavit. Vedle klasických sjezdovek ve vyšších polohách jsou rozhodně zajímavé i  vzorně připravené lesní tratě.

Bezpečná cesta a celá zimní dovolená

Volba vlastní cesty autem do francouzských Alp záleží na konkrétní výchozí a cílové destinaci. Jedna z nejfrekventovanějších silničních tras do Francie na hory směřuje přes Rozvadov, Německo a následně přes švýcarskou Ženevu až do francouzského města Albertville. Z tohoto bývalého olympijského města se dále po rychlostní silnici asi dvacet minut do Moutiers, kde se cesty dělí do několika známých lyžařských center oblasti Tři údolí. Ukazatele motoristy přímo navádí na skiresort Courchevel.

Po další zhruba čtvrthodině jízdy se prudce stoupá přes jednotlivá níže položená střediska až do nejvyššího Courchevelu 1850. Pokud jsou dobré sněhové podmínky lze zastavit na rozsáhlých hlídaných parkovištích v některém z níže položených center a k cestě nahoru využít rychlých kabinových lanovek zcela bez čekání. Při cestě zpět obvykle dojedeme na lyžích až téměř na parkoviště k autu.

Doporučujeme využít navigační aplikace, které zohledňují uzavírky horských průsmyků, varují řidiče před zácpami a navrhnou alternativní objízdné trasy. Nepodceňujte uložení věcí v autě a zabezpečte veškeré předměty tak, aby vás a vaše spolucestující nemohly ohrozit volným pohybem v případě prudkého brzdění či nárazu. Týká se to nejenom lyží, snowboardů, lyžařských bot a holí, ale např. i helem a běžných zavazadel. Všechny tyto předměty patří do zavazadlového prostoru.

Nezapomeňte se na zimní dovolenou dobře pojistit. Podle statistik smluvních pojišťoven jsou nejčastějšími problémy úrazy na sjezdovkách, zejména srážky s jiným lyžařem, úraz na ledu nebo při nárazu do stromu. Lze si koupit i francouzské komerční připojištění, které nabídnou přímo u pokladny při nákupu skipasu. Nutností je zde vzhledem k nadmořské výšce kromě kvalitního oblečení také opalovací krém s vysokým faktorem a sluneční brýle.

Pro někoho může být pobyt v této nadmořské výšce problémem a nutností je dostatek tekutin nejlépe iontových nápojů. Předejde se tak bolestem hlavy, křečím a zvýšené únavě. Odborníci také varují před podceněním únavy, hlavně v odpoledních hodinách nebo při dlouhých jízdách z domova do zimních středisek.

Na internetu snadno získáte všechny aktuální nařízení a doporučení pro cestování do Francie a vyplatí se je plně respektovat. Při sportování na lyžích nebo snowboardu věnujte pozornost všem bezpečnostním a provozním pravidlům. Jednou z hlavních zásad je na lyže nebo snowboard jen s přilbou. Praxe prokázala, že přilba je jednoduchá a velmi účinná pomůcka pro ochranu zdraví, musí mít správnou velikost a na hlavě dobře sedět. Dalším pravidlem je nepřeceňovat své schopnosti, před jízdou na sjezdovce se vždy rozhlédnout a vyjet, až když je volno. Důležité je také vždy dodržovat dostatečnou vzdálenost a lyžovat raději bezpečně než rychle.

Velkou chybou je  zastavovat uprostřed sjezdovky a především v místech, kde vás ostatní lyžaři mohou snadno přehlédnout. Při pádu je nutné se co nejrychleji zvednout a pokud je to možné přemístit se do místa s dobrou viditelnosti ze všech stran. V případě příjezdu k nehodě nabídněte pomoc a v nutnosti přivolejte záchrannou službu. Také se doporučuje označit místo nehody například lyžemi ve zkřížené poloze pro dobrou viditelnost ostatních lyžařů.  Pokud jezdíte na sjezdovce s menšími dětmi, mějte je vždy pod dozorem.

Naše tipy pro skutečné zážitky

Návštěvníky jsou nejvíce využívány sjezdy z nejvyššího bodu La Saulire (2738 m), který je současně hlavním přestupním místem do dalších středisek Tří údolí. Skutečně kvalitní červené tratě najdete v krajní části areálu Signal/Roc Merlet/Col de Chanrossa nebo pod hřebenem mezi Courchevelem a Meribelem v oblasti La Tania. Náročnějším lyžařům doporučujeme slalomový svah vedoucí z La Lose u Courchevel 1850. Středisko nabízí dostatek terénů i pro freeriding a využít lze i různé zábavné zóny. Rodiny s dětmi nebo rekreační jezdci si mohou vychutnat pohodové tratě nad Courchevel 1850 a 1650.

Doporučujeme vyzkoušet také sáňkařskou dráhu, která vede z Courchevelu 1850 do Courchevelu 1550, má délku 1533 metrů a převýšení 227 metrů. Poblíž Courchevel 1850 se nacházejí tři areály pro snowboardisty - snow park Plantrey, oblast s "dunami" Verdons a nebo supercrossová dráha Biolley. Další možnosti pro snowboard nebo freestyle naleznete v sousedních střediscích oblasti Trois Vallées, každé má svůj vlastní snowboard/freestyle  park. Nechybí zde ani desítky kilometrů běžkařských tratí.

La Cave Des Creux

Jako všude ve Francii také v Courchevelu se klade důraz na vysokou kvalitu jídla a dalších služeb.  Během lyžování doporučujeme alespoň na chvíli navštívit stále oblíbenější stylovou restauraci La Cave Des Creux. Najdeme ji v blízkosti hlavních sjezdovek Courchevelu 1850, hned nad místním letištěm ve výšce 2112 metrů. Otevřeno je zde prakticky každý den po celou zimní sezónu až do konce dubna.

Každého návštěvníka zaujme nejen originální interiér, ale především výborné menu a perfektní obsluha. Pochutnat si můžete především na tradičních savojských specialitách. Na venkovní terase máte dokonce připravené slaměné klobouky jako ochranu proti slunci. Sympatický majitel Boris Glise se svým bratrem a několika dalšími zaměstnanci zde vše perfektně organizuje a především dbá na skutečně špičkovou úroveň své vysokohorské restaurace přímo na sjezdovce.

Zábava a relax pro celou rodinu

Velkým lákadlem pro návštěvníky je unikátní lázeňský komplex Aquamotion, který najdeme hned vedle páteřní komunikace mezi Courchevelem Village a Moriondem. V tomto moderně pojatém aquacentru najdete prakticky vše. Především venkovní i kryté bazény s krásně čistou a příjemně ohřátou vodou a také celou řadou masážních prvků pro regeneraci těla.

Kromě vodních radovánek zde nechybí různé typy a provedení saun a můžete si objednat kosmetické a masážní kúry. Skvěle je vybavené místní fitness centrum a také lze posedět v restauraci s pestrou nabídkou nápojů a jídel. Celoplošné prosklené stěny navíc opticky propojují lázně s okolní rozhodně působivou vysokohorskou přírodou. Nechybí rozsáhlé bezplatné parkoviště pro návštěvníky.

Večer se lze jenom procházet horskými centry, která jsou plná obchodů, barů a kaváren a poznávat místní atmosféru. Vzhledem k vysoké úrovni celého střediska je zde toho k dispozici opravdu hodně - bazény, sauny, squash, fitness, lezecké stěny nebo nabídka bowlingu a bridge clubu. Z dalších aktivit jmenujme třeba jízdu na sněžných skútrech, sáňkařskou dráhu, procházky na sněžnicích nebo vyhlídkové lety letadlem, horkovzdušným balónem či helikoptérou z místního letiště. Skiresort Courchevel nabízí svým návštěvníkům skutečně pestrou zimní nabídku, která rozhodně stojí za návštěvu. Více na www.courchevel.com.

Tým AUTOiNDEX.cz

Fotogalerie

Reklama:
  • Povinné ručení
    Využijte také možnosti sjednat si výrazně levnější povinné ručení přes internet.
  • https://www.alcar.cz/ -
  • http://www.kvalitnidily.cz/ -
  • http://www.janovapec.cz/ -
  • http://racinglife.cz/ -
  • https://www.jacisnik.cz/ -