Chamonix-Mont Blanc – kolébka sportovního lyžování u nejvyššího vrcholku Alp

Outdoor
17.12.2023

F T G

Chamonix-Mont Blanc – kolébka sportovního lyžování u nejvyššího vrcholku Alp

Vysokohorské sportovní centrum Chamonix je tradiční světovou metropolí alpinismu na úpatí masivu Mont Blanc. Nachází se v západních francouzských Alpách jižně pod Ženevským jezerem a patří do oblasti Horního Savojska. Jenom pár kilometrů odtud leží Švýcarsko a Itálie.

Dnes v tomto horském městečku trvale žije jenom pár tisíc obyvatel, další desetitisíce jich sem ovšem každoročně míří za aktivní dovolenou. V zimě se tady především setkávají milovníci lyžování ve volném terénu, v létě zase příznivci  různých outdoorových sportů. Chamonix je vyhledávaným cílem nejen díky své úžasné poloze v úpatí nejslavnější hory Evropy, ale také jako historické centrum plné luxusních hotelů, obchůdků a restaurací a skutečný ráj sportovců všeho druhu.

Lyžování s řadou předností

Pod alpským masivem Mont Blanc (4807 m) se aktuálně nabízí celkem sedm samostatných lyžařských oblastí spojených v jeden ucelený skiregion.  Výškový rozdíl oproti okolním horám je téměř 3800 metrů a devadesát procent sjezdovek se nachází v nadmořské výšce nad 2000 metrů. Také to zaručuje výjimečně lyžařské podmínky prakticky až do poloviny května. Lyžařské terény v okolí Chamonix jsou rozložené na velkém území do více areálů, do kterých se celkem bez problémů dostanete skibusem. Parkování ve městě stejně jako jinde ve Francii je trvalý problém, obvykle se stojí na rozlehlých plochách mimo město a k místní dopravě se tedy obvykle používají spolehlivé autobusy.

Pro zdejší vysokohorskou kulisu jsou typické dlouhé a mohutné ledovce. Pravděpodobně neexistuje znalý freerider, který by si nechtěl aspoň jednou za život sjet slavné Vallée Blanche, tedy ledovec na úbočí Mont Blancu. Tento prakticky nejdelší dvacetikilometrový sjezd volným terénem, začíná na Aiguille du Midi (3842 m n. m.). Jedná se o skalní útvar ve tvaru jehly, který je zpřístupněný velmi rychlou a strmou kabinovou lanovkou s mezipřestupem a jenom vyjet na toto místo je skutečným zážitkem.

Na vrcholu je dnes vystavěn komplex budov s rychlovýtahy a rozsáhlými panoramatickými terasami. Celá tato stavba prošla v minulých letech rozsáhlou rekonstrukcí. Návštěvníkům se za slunečného počasí naskytne jedinečný panoramatický pohled na alpské velikány například s vrcholem Matterhornu na jedné straně a pohořím Jura včetně Grand Massifu na straně druhé. Celý dominantní vrchol Mont Blancu zde máte přímo před sebou jako na dlani a jedná se o skutečně jedinečnou podívanou.

Světoznámý sjezd ve volném terénu po ledovci s převýšením 2800 metrů panenskou přírodou nadchne snad každého. Doporučuje se však účast pouze zkušeným lyžařům za doprovodu místního horského průvodce a ve skupině, protože trasa není nijak značená a nechybí zde řada nebezpečných ledovcových nástrah. Prakticky povinnou výbavou je proto lano s karabinou a horolezecký podsedák, například pro nutnost vyproštění z ledovcové pukliny, zapnutý lavinový hlásič nebo lavinová sonda, lopatka a další vybavení.

První částí celé trasy z ledového výstupu na boku Aiguille du Midi je dosti náročný asi 300 metrů dlouhý pěší sestup po úzké ledovcové pěšině jištěné lanem na poměrně malou náhorní plošinu s lyžemi, holemi a další výbavou uvázanou na zádech. Většina účastníků se ještě navíc mezi sebou jistí lanem, obvykle pod dohledem najatého místního průvodce. Teprve až na náhorní plošině lze nasadit lyže a postupně ve volném terénu sjíždět do obrovského ledovcového údolí.

V této extrémní vysokohorské oblasti hraje důležitou roli pro bezpečnou jízdu po ledovci aktuální viditelnost, mráz nebo rychlost větru. Předpověď počasí lze konzultovat s profesionály v místním Domě horských vůdců. Pro někoho může být pobyt v této nadmořské výšce problémem a nutností je dostatek tekutin, nejlépe iontových nápojů. Předejde se tak bolestem hlavy, křečím a nečekané zvýšené únavě. Rozhodně se nevyplácí v zájmu vlastního zdraví právě tady cokoliv podceňovat. Celou trasu Vallée Blanche včetně lanovky lze zvládnout za 4 až 5 hodin a nazpět do centra Chamonix přijedete za dobrých sněhových podmínek na lyžích nebo z konce údolí sjedete do města místním zubačkou Montenvers Mer de Glace.

Bezpečná cesta a celá zimní dovolená

Jedna z nejfrekventovanějších silničních tras do Francie na hory směřuje přes Rozvadov, Německo a následně přes švýcarskou Ženevu. Nabízí se i kratší trasa ze švýcarského Martigny vysokohorským průsmykem Col de la Forclaz (1526 m), který je otevřen celoročně s výjimkou extrémního počasí.  Ve Francii počítejte s mýtným, které se pohybuje kolem devíti eur za 100 km jízdy po dálnici, případně i s poplatky za průjezd některých tunelů. Trasu plánujte také s ohledem na aktuální sněhovou situaci. Mnohé horské průsmyky a silnice jsou v zimním období uzavřeny.

Doporučujeme využít navigační aplikace, které zohledňují zmíněné uzavírky horských průsmyků, varují řidiče před zácpami a navrhnou alternativní objízdné trasy. Nepodceňujte uložení věcí v autě a zabezpečte veškeré předměty tak, aby vás a vaše spolucestující nemohly ohrozit volným pohybem v případě prudkého brzdění či nárazu. Týká se to nejenom lyží, snowboardů, lyžařských bot a holí, ale např. i helem a běžných zavazadel. Všechny tyto předměty patří do zavazadlového prostoru.

Nezapomeňte se na zimní dovolenou dobře pojistit. Podle statistik smluvních pojišťoven jsou nejčastějšími problémy úrazy na sjezdovkách, zejména srážky s jiným lyžařem, úraz na ledu nebo při nárazu do stromu. Pozor ale, při zjištění alkoholu nebo aktivitách mimo povolené trasy o toto pojištění snadno můžete přijít. Odborníci také varují před podceněním únavy, hlavně v odpoledních hodinách nebo při dlouhých jízdách z domova do zimních středisek.

Na internetu snadno získáte všechny aktuální nařízení a doporučení pro cestování do Francie a vyplatí se je plně respektovat. Při sportování na lyžích nebo snowboardu věnujte pozornost všem bezpečnostním a provozním pravidlům. Jednou z hlavních zásad je na lyže nebo snowboard jen s přilbou. Praxe prokázala, že přilba je jednoduchá a velmi účinná pomůcka pro ochranu zdraví, musí mít správnou velikost a na hlavě dobře sedět. Dalším pravidlem je nepřeceňovat své schopnosti, před jízdou na sjezdovce se vždy rozhlédnout a vyjet, až když je volno. Důležité je také vždy dodržovat dostatečnou vzdálenost a lyžovat raději bezpečně než rychle.

Velkou chybou je  zastavovat uprostřed sjezdovky a především v místech, kde vás ostatní lyžaři mohou snadno přehlédnout. Při pádu je nutné se co nejrychleji zvednout a pokud je to možné přemístit se do místa s dobrou viditelnosti ze všech stran. V případě příjezdu k nehodě nabídněte pomoc a v nutnosti přivolejte záchrannou službu. Také se doporučuje označit místo nehody například lyžemi ve zkřížené poloze pro dobrou viditelnost ostatních lyžařů.  Pokud jezdíte na sjezdovce s menšími dětmi, mějte je vždy pod dozorem.

Naše tipy pro zajímavé sportovní zážitky

Kousek od od hlavního centra v Chamonix startují lanovky do dnes již propojených areálů Brévent a Flégère. Z jejich svahů je přes údolí také asi nejhezčí výhled na Mont Blanc. Zde najdeme svahy pro všechny kategorie lyžařů. Ti nejnáročnější vyhledávají terény Les Grands Montets nad vesnicí Argentière přímo ve středu dlouhého údolí. Vrcholek je pokryt ze tří stran ledovci a vedou z něj pouze černé, neupravované sjezdovky, po úbočí jsou i velmi dobré červené tratě.  Pro méně náročné je dobrým řešením oblast Le Tour a Valorcine. Jedná se o střediska téměř u švýcarských hranic, které nabízejí především modré a červené tratě pro rodinné lyžování a snowboarding.

Běžní lyžaři a začátečníci mohou v lyžařské oblasti Chamonix využít další nabídky. Sjezdovky v La Vormaine, Les Chosalets a Les Planards se hodí pro celou rodinu nebo jako cvičný areál pro začátečníky. Děti si přijdou na své v lyžařských školkách, dětských parcích, lyžařských školách nebo u začátečnického vleku "Le Savoy" přímo v Chamonix. Na celkem téměř šedesáti kilometrech upravených běžkařských stop si mohou užít kulisu lyžařské oblasti Chamonix Mont Blanc příznivci běžek. Znalci doporučují nejdelší běžkařskou dráhu s 32 kilometry, okruh Chamonix - Argentière.

Pro návštěvníky Chamonix je také připraveno 17 kilometrů upravených pěších stezek. Mezi další oblíbené sportovní aktivity zde patří i paragliding nebo vycházky na sněžnicích. Skiareál je vybaven kluzištěm, halou na tenis a squash a lezeckou stěnou.  Najdeme zde také olympijský zimní stadion, aquacentrum (bazén, skluzavku, saunu, páru a fitness centrum) i velmi zajímavé a poučné přírodopisné alpské muzeum. Pro nejnáročnější jsou v nabídce nezapomenutelné lety helikoptérou i letadlem s možností extrémního lyžování a snowboardingu.

V samotném Chamonix je dnes celá řada stylových restaurací, barů, diskoték, kasino nebo bowling. Sportovní alpský ráz si toto vysokohorské sportovní centrum zachovává po celý rok. Někdo jezdí na hory jen kvůli lyžování, další skupina lidí pak vyhledává luxusní zimní dovolenou a oblouky na svazích jsou vlastně už jen takový bonus. Přesně takové cestovatele uspokojí francouzské středisko Chamonix-Mont-Blanc. Více na www.chamonix.com.

Tým AUTOiNDEX.cz

Fotogalerie

Reklama:
  • Povinné ručení
    Využijte také možnosti sjednat si výrazně levnější povinné ručení přes internet.
  • https://www.alcar.cz/ -
  • http://www.kvalitnidily.cz/ -
  • http://www.janovapec.cz/ -
  • http://racinglife.cz/ -
  • https://www.jacisnik.cz/ -