Zillertal – lyžařský zážitek na samých vrcholcích rakouských Alp

Outdoor
09.12.2023

F T G

Zillertal – lyžařský zážitek na samých vrcholcích rakouských Alp

Toto rozsáhlé mezinárodní středisko zimních sportů leží východně od tyrolské metropole Innsbruck a nachází se v bočním údolí Inntalu, které je dlouhé asi 60 kilometrů a táhne se od severu na jih. Pro milovníky zimních sportů je v celém regionu připraveno téměř 550 kilometrů sjezdových tratí a 180 moderních lanovek a vleků.

Zimní nabídka lyžařské oblasti Zillertal je určena nejen pro špičkové sportovce, ale i pro pohodové lyžaře a rodiny s dětmi. Asi nejznámější částí oblasti je ledovec Hintertux, který je nejvyšší dominantou Zillerského údolí.  Samotné lyžařské a ledovcové středisko Zillertal 3000 je prakticky spojeno s dalšími lyžařské areály Ahorn, Penken, Rastkogel, Eggalm a Hintertuxer Gletscher. Dohromady si v celém tomto sportovním regionu můžete vybrat ze stovek kilometrů sjezdovek také v dalších lyžařských střediscích Fuegen, Kaltenbach, Zell, Gerlos, Mayrhofen, Hippach, Tux, Finkenberg a Wildkogel, která jsou vzájemně dostupná dobře organizovanou a pohodlnou autobusovou a vlakovou dopravou.

Ledovec s osobitým kouzlem

Lyžování na ledovci Hintertuxer Gletscher, který je dnes jedním z nejpopulárnějších rakouských ledovců  a je právem považován za největší lyžařský magnet celého Zillertalského údolí. Nabídka desítek kilometrů sjezdových tratí všech stupňů obtížnosti, upravené svahy pro snowboarding a carving a také hluboký prachový sníh jsou hlavními přednostmi lyžařského areálu Zillertal 3000. Je také jediným rakouským střediskem s celoročním lyžařským provozem. Každý si zde rozhodně vybere svahy a tratě podle svých představ a lyžařských dovedností. Celému areálu dominuje vrchol Olperer s desítkami kilometrů sjezdovek v nadmořských výškách až do 3250 metrů nad mořem.

Z vysokokapacitního parkoviště v Hintertuxu se na ledovec dostanete pomocí dvou paralelně vedoucích lanovek. Dovezou vás na Sommerbergalm do výšky 2100 metrů, kde vedle několika restaurací s venkovními slunečními terasami jsou ideální podmínky i pro méně zdatné lyžaře. Po přesednutí do kabiny pro 24 osob se dostanete do přestupní stanice Fernerhaus. Odtud vede další kabinová lanovka Gletcherbus 3 až na vrchol hory Gefrorene Wand. Když vyjedete prakticky na vrchol, běžte se podívat na vyhlídkovou terasu Gefrorene Wand. Nabídne vám úchvatné panorama okolních třítisícovek, mezi nimi i Grossglockner, což je nejvyšší horou rakouských Alp.

Od jara do podzimu není v provozu celý skiareál, ale pouze jeho horní část od stanice vedle restaurace Tuxer Fernerhaus (2660 m) až po stanici lanovky na Gefrorene Wand (3250 m). Většinou se tady dá jezdit na dvanácti kilometrech dobře upravených sjezdovek. Nejdelší z nich měří zhruba dva kilometry. Tratě jsou různě obtížné. Funguje na nich deset lanovek a vleků, ale i snowpark. Nechybí zde ani upravené svahy pro snowboarding a carving. Velký zájem je především o atraktivní dlouhé a dobře upravené sjezdy do údolí Eggalmu, Rastkogelu a Hintertuxu. Díky umělému zasněžování je možné po celou sezónu plně využívat bohaté sjezdové možnosti tohoto rozsáhlého lyžařského resortu, který z hlediska vzdálenosti od nás je dostupný i v rámci víkendové návštěvy.

Bezpečná cesta a celá zimní dovolená

Cesta autem po dálnici z ČR vede směrem na rakouský Kufstein a Innsbruck. Z dálnice sjedete na Achen See/Zillertal a po asi 30 kilometrech dojedete do Mayrhofenu a odtud směr Tuxertal. Podle našich zkušeností se můžete také vyhnout častým zácpám u Kufsteinu a zároveň ušetřit za rakouskou známku. Za Mnichovem u pumpy Holzkirchen sjedete na státní silnici 318 a dále okolo jezera Tegernsee pokračujete následně již po rakouské silnici 181 směrem na Mayerhofen. Vlastní přístup na ledovec je až za osadou Hintertux na samotném konci celého údolí. U dolní stanice kabinových lanovek je k dispozici zdarma několik velkokapacitních parkovišť. V Rakousku platí většinou stejné předpisy jako v ostatních evropských zemích. Vyplatí se je dodržovat, pokuty jsou zde vysoké a rakouské radary vedle rychlosti nově sledují i telefonování za volantem. Doporučujeme také cestovní pojištění, které by mělo zahrnovat vedle krytí léčebných výloh i odpovědnost za následky škod, které případně můžete způsobit.

Nepodceňujte uložení věcí v autě a zabezpečte veškeré předměty tak, aby vás a vaše spolucestující nemohly ohrozit volným pohybem v případě prudkého brzdění či nárazu. Týká se to nejenom lyží, snowboardů, lyžařských bot a holí, ale např. i helem a běžných zavazadel. Všechny tyto předměty patří do zavazadlového prostoru. Místní policisté jsou v posledních letech ve vztahu k bezpečnému uložení lyží a sportovního vybavení v autě velmi důslední a případné přestupky pokutují.

Na internetu snadno získáte všechny aktuální nařízení a doporučení pro cestování do Rakouska a je nezbytné je plně respektovat. Při sportování na lyžích nebo snowboardu věnujte pozornost všem bezpečnostním a provozním pravidlům, která zde výstižně nazývají „Desatero na sjezdovce“. Jednou z hlavních zásad je na lyže nebo snowboard jen s přilbou. Praxe prokázala, že přilba je jednoduchá a velmi účinná pomůcka pro ochranu zdraví, musí mít správnou velikost a na hlavě dobře sedět. Dalším pravidlem je nepřeceňovat své schopnosti, před jízdou na sjezdovce se vždy rozhlédnout a vyjet, až když je volno. Důležité je také vždy dodržovat dostatečnou vzdálenost a lyžovat raději bezpečně než rychle.

Velkou chybou je  zastavovat uprostřed sjezdovky a především v místech, kde vás ostatní lyžaři mohou snadno přehlédnout. Při pádu je nutné se co nejrychleji zvednout a pokud je to možné přemístit se do místa s dobrou viditelnosti ze všech stran. V případě příjezdu k nehodě nabídněte pomoc a v nutnosti přivolejte záchrannou službu. Také se doporučuje označit místo nehody například lyžemi ve zkřížené poloze pro dobrou viditelnost ostatních lyžařů.  Pokud jezdíte na sjezdovce s menšími dětmi, mějte je vždy pod dozorem. Alkohol si rozhodně nechte až po dojetí posledního svahu.

Naše tipy pro nejlepší sportovní zážitky

Lyžařští nadšenci skiregion Hintertux oceňují zejména na začátku a na konci sezóny, kdy je pro většinu skiareálů ještě příliš brzy, nebo naopak už moc pozdě. Kvůli příznivým klimatickým podmínkám právě sem jezdí lyžařské reprezentační týmy z celé Evropy a připravují se zde na novou sezónu. Trénují zde Rakušané, Němci, Slovinci, ale třeba i Češi. S trochou nadsázky se dá říct, že na Hintertuxu můžete zažít lyžování, které nikdy nekončí.

Oblast Zillertal je s celkovým počtem 200 kilometrů běžeckých tratí skutečným rájem také pro běžkaře. Přímo z Tuxu se můžete vydat na 14 km dlouhou trať vedoucí z Vorderlanersbachu do Madseitu, která je díky své nadmořské výšce 1300 až 1450 metrů prakticky vždy sjízdná. U Mayrhofenu najdete ještě dalších 30 km tratí, za pozornost stojí desetikilometrová trasa do Hollenzenu. Tam máte také možnost připojení na trať do údolí, která vede přes Hippach do Zellu. Ke sportovní nabídce oblasti patří i 250 kilometrů značených zimních pěších tras.

Zajímavou nabídkou na ledovci Hintertux je nedávno zrekonstruovaná obří horská chata Tuxer Fernerhaus u které se nachází nedaleký Spannagelhaus a největší jeskyně centrálních Alp - Spannagelhöhle ve výšce 2531 m n. m. Jedná se o jednu z nejvýznamnějších jeskyní v Tyrolsku, která je dlouhá 10 kilometrů v hloubce až 25 metrů. Najdete ji kousek od nejvyšší stanice lanovky, navedou vás směrovky a pak průvodce. Vznikla přirozenou cestou podobně jako krasové jeskyně, tady se však vytvořily úchvatné ledové útvary.  Vlastní prohlídka trvá hodinu nebo při volbě zkrácené trasy 30 minut a rozhodně se jedná o zajímavý zážitek.

Zábava a relax pro všechny

Centrem celé této oblasti je městečko Mayrhofen, tradiční turistické, horolezecké a lyžařské středisko s komplexní nabídkou relaxace a zábavy po lyžování. Využít zde lze velmi pěkné aquacentrum, squash, tenisovou halu nebo si užít společenský život v podobě restaurací, barů a diskoték. Také nedaleké termální lázně Erlebnistherme Zillertal ve Fuegenu nově nabízí asi největší vodní zábavu v oblasti celého údolí. Aktuální novinkou je například 134 metrů dlouhý tobogán, který se sjíždí na nafouknutých kolech. Návštěvníci také zde mohou využít zajímavou panoramatickou saunu s teplotou 80 až 100 stupňů navíc s krásným výhledem na údolí a celý majestátní horský svět.

Speciální příležitostí pro děti je pět lyžařských školek, kde se malý sportovec snadno a lehce naučí zvládat obloučky na lyžích nebo snowboardu. Pro první seznámení se sněhem je k dispozici u horní stanice lanovky Eggalmbahn dětský park se ski-kolotočem, kouzelným kobercem, dětským vlekem a snow-tubingem. Dětmi velmi oblíbená je Playarena – velká krytá hala s plochou 1000 m2 nabízející bezpočet aktivit a navíc se zajímavým animačním programem. Pokud využijete služeb informačních kanceláří, které se nachází prakticky v každém menším městečku, ochotně zde zájemcům najdou ubytování podle požadované polohy, komfortu a s tím související cenové relace. Další aktuální informace včetně cenových relací skipasů do jednotlivých středisek získáte na www.zillertal.at.

Tým AUTOiNDEX.cz

Autorské právo k fotografiím: Tourism board Tux_Finkenberg

Fotogalerie

Reklama:
  • Povinné ručení
    Využijte také možnosti sjednat si výrazně levnější povinné ručení přes internet.
  • https://www.alcar.cz/ -
  • http://www.kvalitnidily.cz/ -
  • http://www.janovapec.cz/ -
  • http://racinglife.cz/ -
  • https://www.jacisnik.cz/ -