Zillertal s ledovcem Hintertux – nejsportovnější lyžařské údolí na světě

Outdoor
27.12.2021

F T G

Zillertal s ledovcem Hintertux – nejsportovnější lyžařské údolí na světě

Mezinárodní skiregion Zillertal 3000/Hintertux leží východně od tyrolské metropole Innsbruck. Nachází se v bočním údolí Inntalu, které je dlouhé téměř 60 kilometrů a táhne se od severu na jih. Rozsáhlá lyžařská oblast Zillerského údolí se dělí do tří základních lyžařských subregionů a mnoha středisek.

Při cestě od dálnice nejprve narazíte na Hochzillertal / Hochfügen – vítěze řady mezinárodních srovnávacích testů skiareálů. Další Zillertal Arena se táhne postranním údolím řeky Gerlos a překvapí svou rozsáhlostí, dokonalou propojeností a upraveností tratí. A konečně třetí a největší z hlavních podoblastí je Zillertal 3000 v oblasti Mayrhofenu, kde se hlavní údolí dále rozděluje na čtyři postranní.

Nejvýše položené Tuxské údolí je zakončeno známým ledovcovým areálem Hintertux na jediném celoročně otevřeném rakouském ledovci v nadmořské výšce až 3.250 metrů. Dohromady si tedy v celém tomto největším lyžařském regionu můžete vybrat z několika stovek kilometrů sjezdovek v desítkách lyžařských center, která jsou navíc vzájemně propojena dobře organizovanou autobusovou a vlakovou dopravou.

Desatero na sjezdovce

Na internetu získáte všechny aktuální zdravotní nařízení a doporučení pro cestování do Rakouska a je nezbytné je plně respektovat. Při sportování věnujte pozornost všem bezpečnostním a provozním pravidlům, která zde výstižně nazývají „Desatero na sjezdovce“. Jednou z hlavních zásad je na lyže jen s přilbou. Praxe prokázala, že přilba je jednoduchá a velmi účinná pomůcka pro ochranu zdraví, musí mít správnou velikost a na hlavě dobře sedět. Dalším pravidlem je nepřeceňovat své schopnosti, před jízdou na sjezdovce se vždy rozhlédnout a vyjet, až když je volno. Důležité je také vždy dodržovat dostatečnou vzdálenost a lyžovat raději bezpečně než rychle.

Velkou chybou je  zastavovat uprostřed sjezdovky a především v místech, kde vás ostatní lyžaři mohou snadno přehlédnout. Při pádu je nutné se co nejrychleji zvednout a pokud je to možné přemístit se do místa s dobrou viditelnosti ze všech stran. V případě příjezdu k nehodě nabídněte pomoc a v nutnosti přivolejte záchrannou službu. Také se doporučuje označit místo nehody například zkříženými lyžemi pro dobrou viditelnost ostatních lyžařů.  Pokud jezdíte na sjezdovce s menšími dětmi, mějte je vždy pod dozorem. Alkohol si rozhodně nechte až po dojetí posledního svahu.

Cesta autem po dálnici z ČR vede směrem na rakouský Kufstein a Innsbruck. Z dálnice sjedete na Achen See/Zillertal a po asi 30 kilometrech dojedete do Mayrhofenu a odtud směr Tuxertal. Podle zkušeností některých motoristů se lze velmi dobře vyhnout častým zácpám u příhraničního Kufsteinu a zároveň ušetřit za rakouskou dálniční známku. Za Mnichovem u pumpy Holzkirchen sjedete na silnici 318 a dále pokračujete okolo jezera Tegernsee po rakouské silnici 181 směrem na cílový Mayerhofen. Přístup na ledovec je až na samém konci údolí za osadou Hintertux. U dolní stanice kabinových lanovek je k dispozici zdarma několik velkokapacitních parkovišť.

Nezapomeňte na dobrou zimní výbavu a přípravu automobilu, protože právě v této oblasti Alp je nutné počítat s extrémním a často rychle proměnlivým počasím. V Rakousku platí většinou stejné předpisy jako v ostatních evropských zemích. Vyplatí se je dodržovat, pokuty jsou zde vysoké a rakouské radary nově sledují i telefonování za volantem. Nepodceňujte také cestovní pojištění, které by mělo zahrnovat vedle krytí léčebných výloh i odpovědnost za následky škod, které případně můžete způsobit.

Celoroční lyžování na ledovci

Nejvyšší dominantou Zillerského údolí je ledovec Hintertux, který je prakticky jediným rakouským střediskem s celoročním lyžováním a každoročně je nominován do TOP 10 nejlepších světových lyžařských oblastí. Pro mnohé lyžařské svazy nabízí ideální tréninkové podmínky prakticky po celý rok. Z centrálního parkoviště v Hintertuxu se na ledovec dostaneme dvěma paralelně vedoucími lanovkami, které nás dovezou na Sommerbergalm do výšky 2100 metrů.

Po přesednutí do kabiny pro 24 osob se dostaneme do přestupní stanice Fernerhaus ve výšce 2660 metrů. Odtud vede další kabinová lanovka až na vrchol hory Gefrorene Wand ve výšce 3250 metrů, kde je z panoramatické terasy krásný výhled do všech stran na vrcholky Alp. Celému areálu dominuje vrchol Olperer s desítkami kilometrů sjezdovek v nadmořských výškách až do 3250 metrů nad mořem.

Od jara do podzimu není v provozu celý tento skiareál, ale pouze jeho horní část od stanice vedle restaurace Tuxer Fernerhaus (2660 m) až po stanici lanovky na Gefrorene Wand (3250 m). Většinou se tady dá jezdit na 12 kilometrech velmi dobře upravených sjezdovek. Nejdelší z nich měří zhruba dva kilometry. Tratě jsou různě obtížné. Funguje na nich deset lanovek a vleků, ale i poměrně zajímavý snowpark.

Nechybí zde ani dobře upravené svahy pro snowboarding a carving. Lyžařští nadšenci skiresort Hintertux pravidelně oceňují zejména na začátku a na konci sezóny, kdy je pro většinu dalších rakouských lyžařských oblastí ještě příliš brzy, nebo naopak už moc pozdě. Kvůli příznivým klimatickým podmínkám sem dnes jezdí také lyžařské reprezentační týmy z celé Evropy a připravují se zde na novou sezónu. Trénují zde Rakušané, Němci, Slovinci, ale třeba i Češi. S trochou nadsázky se dá říct, že na Hintertuxu můžete zažít lyžování, které nikdy nekončí.

Na ledovci Hintertuxer Gletscher v Tuxer Fernerhaus je oblíbená bezbariérová restaurace s 220 místy nebo samoobslužná restaurace s 800 místy na sezení uvnitř a dalšími 950 místy na prosluněné vyhlídkové terase. Pokud máte čas, můžete zde také navštívit nedaleký Spannagelhaus a největší jeskyni centrálních Alp - Spannagelhöhle ve výšce 2531 m n. m. Jedná se o jednu z nejvýznamnějších jeskyní v Tyrolsku, je dlouhá 10 kilometrů v hloubce až 25 metrů.

Najdete ji kousek od nejvyšší stanice lanovky, navedou vás směrovky a pak průvodce. Vznikla přirozenou cestou podobně jako krasové jeskyně. Tady se však zrodily úchvatné ledové útvary. Vedle krápníků tu najdete lesklou soutěsku, hlubokou studnu, zamrzlá jezírka, ledovou kapličku, krystaly všech velikostí i tvarů a další atrakce. Ledové útvary jsou navíc působivě nasvícené, bílými i barevnými světly, které dodají každému úseku svéráznou, tajuplnou a někdy až pohádkovou atmosféru. Prostory jeskyně se také neustále mění díky teplotním rozdílům a proměnlivé vlhkosti uvnitř. Prohlídka trvá hodinu nebo při volbě zkrácené trasy asi polovinu tohoto času.

Nabídka pro běžkaře i rodinnou dovolenou

Po celou zimní sezónu jsou hojně využívané dlouhé a v případě potřeby dobře zasněžené svahy do údolí Eggalmu, Rastkogelu a Hintertuxu. Celá tato oblast je s téměř 200 kilometry běžeckých tratí skutečným rájem také pro běžkaře. Přímo z Tuxu se můžete vydat na 14 kilometrů dlouhou trať vedoucí z Vorderlanersbachu do Madseitu, která je díky své nadmořské výšce 1300 až 1450 metrů sjízdná po celou zimní sezónu. U Mayrhofenu najdete ještě dalších 30 kilometrů lyžařských stop, z čehož 10 kilometrů představuje trasa do Hollenzenu. Tam máte také možnost připojení na trať do údolí, která vede přes Hippach do Zellu.

Tradičním centrem celé oblasti je malebná obec Mayerhofen, kde uspokojí všechny zájemce o večerní relaxaci, zábavu a další společenský život. K dispozici je zde aquacentrum, nechybí squash nebo tenisová hala. Vedle dětských lyžařských škol se zde nabízí také kurzy alpského lyžování, carvingové nebo snowboardové kurzy a v nabídce je například i výuka základů běhu na lyžích. Speciální nabídkou pro děti je pět lyžařských školek, kde se malý lyžař snadno a lehce naučí základy na lyžích nebo snowboardu. K dispozici je zde na horní stanici lanovky Eggalmbahn dětský park se ski-kolotočem, kouzelným kobercem, dětským vlekem a snow-tubingem.

Velmi oblíbená je také Playarena – velká krytá hala s plochou 1000 m2 nabízející bezpočet aktivit a navíc s animačním programem. Při hledání ubytování přímo na místě lze často výhodně využít služeb místních informačních kanceláří. Další aktuální informace včetně cen skipasů do jednotlivých středisek najdete na www.zillertal.at.

Tým AUTOiNDEX.cz

Fotogalerie

Reklama:
  • Citroen - 100 let -
  • Kvalitní díly.cz -
  • Citroen -
  • Janovapec -
  • Povinné ručení
    Využijte také možnosti sjednat si výrazně levnější povinné ručení přes internet.
  • Racinglife -
  • Awis -