Zillertal s ledovcem Hintertux – tradiční rakouský prominent alpského lyžování

Outdoor
12.12.2022

F T G

Zillertal s ledovcem Hintertux – tradiční rakouský prominent alpského lyžování

Mezinárodní skiregion s výstižným názvem Ski-Glacier World Zillertal 3000 dnes představují prakticky čtyři regiony – Fügen- Kaltenbach, Zell-Gerlos, Mayrhofen-Hippach a Tux-Finkenberg. Najdeme ho východně od tyrolské metropole Innsbruck v bočním údolí Inntalu, které je dlouhé téměř 60 kilometrů a táhne se od severu na jih.

Každá z těchto oblastí nabízí návštěvníkům něco trochu jiného, spojují je však jedinečné podmínky pro lyžování a snowboarding a nabídka mnoha hezkých zážitků nejenom na sněhu. V zimních střediscích v oblasti Fügen- Kalterbach, kde je údolí nejširší jsou jedinečné možnosti pro freeride a zároveň zde najdete i široké sjezdovky pro rodiny s dětmi. Region Zell-Gerlos je známý díky Zillertal Areně, která se rozkládá od tyrolského Zillertalu až po salcburské Pinzgau. Sjezdovky tu mají převážně červené a nechybějí ani snowparky, měřené slalomy a překážkové dráhy.

Mayrhofen-Hippach je místem stvořeným pro ty, kteří milují výzvy. Patříte-li ke zkušeným lyžařům či snowboardistům můžete si zde troufnout třeba i na legendární sjezdovku Harakiri se sklonem 78 procent. Zdejší Penken Park je pak jeden z nejlepších snowparků v Evropě. Region Tux-Finkenberg asi nejvíce proslavilo údolí Tuxertal, na jehož konci najdete ledovec Hintertux, patřící k nejkrásnějším v Rakousku. Právě sem  také obvykle směřuje i převážná většina našich lyžařů.

Bezpečná cesta a lyžařská dovolená

Cesta autem po dálnici z ČR vede směrem na rakouský Kufstein a Innsbruck. Z dálnice sjedete na Achen See/Zillertal a po asi 30 kilometrech dojedete do Mayrhofenu a odtud směr Tuxertal. Podle zkušeností některých motoristů se lze velmi dobře vyhnout častým zácpám u příhraničního Kufsteinu a zároveň ušetřit za nezbytnou rakouskou dálniční známku. Za Mnichovem u pumpy Holzkirchen sjedete na silnici 318 a dále pokračujete okolo jezera Tegernsee po rakouské silnici 181 směrem na cílový Mayerhofen. Přístup na ledovec je až na samém konci údolí za osadou Hintertux. U dolní stanice kabinových lanovek je k dispozici zdarma několik velkokapacitních parkovišť.

Nezapomeňte na dobrou zimní výbavu a přípravu automobilu, protože právě v této oblasti Alp je nutné počítat s extrémním a často rychle proměnlivým počasím. V Rakousku platí většinou stejné předpisy jako v ostatních evropských zemích. Vyplatí se je dodržovat, pokuty jsou zde vysoké a rakouské radary nově sledují i telefonování za volantem. Nepodceňujte také cestovní pojištění, které by mělo zahrnovat vedle krytí léčebných výloh i odpovědnost za následky škod, které případně můžete způsobit.

Při sportování věnujte pozornost všem bezpečnostním a provozním pravidlům, která zde výstižně nazývají „Desatero na sjezdovce“. Jednou z hlavních zásad je na lyže jen s přilbou. Praxe prokázala, že přilba je jednoduchá a velmi účinná pomůcka pro ochranu zdraví, musí mít správnou velikost a na hlavě dobře sedět. Dalším pravidlem je nepřeceňovat své schopnosti, před jízdou na sjezdovce se vždy rozhlédnout a vyjet, až když je volno. Důležité je také vždy dodržovat dostatečnou vzdálenost a lyžovat raději bezpečně než rychle.

Velkou chybou je  zastavovat uprostřed sjezdovky a především v místech, kde vás ostatní lyžaři mohou snadno přehlédnout. Při pádu je nutné se co nejrychleji zvednout a pokud je to možné přemístit se do místa s dobrou viditelnosti ze všech stran. V případě příjezdu k nehodě nabídněte pomoc a v nutnosti přivolejte záchrannou službu. Také se doporučuje označit místo nehody například zkříženými lyžemi pro dobrou viditelnost ostatních lyžařů.  Pokud jezdíte na sjezdovce s menšími dětmi, mějte je vždy pod dozorem. Alkohol si rozhodně nechte až po dojetí posledního svahu.

Celoroční lyžování na ledovci

Nejvyšší dominantou Zillerského údolí je samotný ledovec Hintertux, který je prakticky jediným rakouským střediskem s celoročním lyžováním a každoročně je nominován do TOP 10 nejlepších světových lyžařských oblastí. Pro mnohé lyžařské svazy nabízí ideální tréninkové podmínky prakticky po celý rok. Z centrálního parkoviště v Hintertuxu se na ledovec dostaneme dvěma paralelně vedoucími lanovkami, které nás dovezou na Sommerbergalm do výšky 2100 metrů. Po přesednutí do kabiny pro 24 osob se dostaneme do přestupní stanice Fernerhaus ve výšce 2660 metrů. Odtud vede další kabinová lanovka až na vrchol hory Gefrorene Wand ve výšce 3250 metrů, kde je z panoramatické terasy krásný výhled do všech stran na vrcholky Alp. Celému areálu vévodí vrchol Olperer s desítkami kilometrů sjezdovek v nadmořských výškách až do 3250 metrů nad mořem.

Od jara do podzimu není v provozu celý tento skiareál, ale pouze jeho horní část od stanice vedle restaurace Tuxer Fernerhaus (2660 m) až po stanici lanovky na Gefrorene Wand (3250 m). Většinou se tady dá jezdit na 12 kilometrech vždy velmi dobře upravených sjezdovek. Nejdelší z nich měří zhruba dva kilometry. Tratě jsou různě obtížné. Funguje na nich deset lanovek a vleků a najdete zde i poměrně zajímavý snowpark. Nechybí ani dobře upravené svahy pro snowboarding a carving. Lyžařští nadšenci skiresort Hintertux pravidelně oceňují zejména na začátku a na konci sezóny, kdy je pro většinu dalších rakouských lyžařských oblastí ještě příliš brzy, nebo naopak už moc pozdě. Kvůli příznivým klimatickým podmínkám sem dnes jezdí také lyžařské reprezentační týmy z celé Evropy a připravují se zde na novou sezónu. Trénují zde Rakušané, Němci, Slovinci, ale třeba i Češi. S trochou nadsázky se dá říct, že na Hintertuxu můžete zažít lyžování, které nikdy nekončí.

 Na ledovci Hintertuxer Gletscher v Tuxer Fernerhaus je oblíbená bezbariérová restaurace s 220 místy nebo samoobslužná restaurace s 800 místy na sezení uvnitř a dalšími 950 místy na prosluněné vyhlídkové terase. Pokud máte čas, můžete zde také navštívit nedaleký Spannagelhaus a největší jeskyni centrálních Alp - Spannagelhöhle ve výšce 2531 m n. m. Jedná se o jednu z nejvýznamnějších jeskyní v Tyrolsku, je dlouhá 10 kilometrů v hloubce až 25 metrů. Najdete ji kousek od nejvyšší stanice lanovky, navedou vás směrovky a pak průvodce.

Vznikla přirozenou cestou podobně jako krasové jeskyně. Tady se však zrodily úchvatné ledové útvary. Vedle krápníků tu najdete lesklou soutěsku, hlubokou studnu, zamrzlá jezírka, ledovou kapličku, krystaly všech velikostí i tvarů a další atrakce. Ledové útvary jsou navíc působivě nasvícené, bílými i barevnými světly, které dodají každému úseku svéráznou, tajuplnou a někdy až pohádkovou atmosféru. Prostory jeskyně se také neustále mění díky teplotním rozdílům a proměnlivé vlhkosti uvnitř. Prohlídka trvá hodinu nebo při volbě zkrácené trasy asi polovinu tohoto času.

Ráj pro běžkaře i rodinnou dovolenou

Samotný Zillertal 3000 je vyhledávanou lyžařskou oblastí s jistotou sněhu prakticky až do nadmořské výšky 3250 metrů. Oblast Tux se svými pěti středisky celé údolí uzavírá. Obce Vorderlanersbach, Lanersbach, Juns, Madseit a Hintertux jsou  tyrolskými vesnicemi ve výšce mezi 1300 a 1500 m, které se spolu rozkládají na území o délce asi osmi kilometrů. Hlavní předností právě této lyžařské oblasti je nabídka desítek kilometrů velmi kvalitně upravených tratí, které díky propojení splňují všechny různorodé podmínky pro lyžařské sporty. Díky umělému zasněžování až do výšek 2660 metrů je možné po celou sezónu plně využívat  sjezdové možnosti tohoto rozsáhlého lyžařského resortu, který z hlediska vzdálenosti od nás je dostupný i v rámci víkendové návštěvy.

Po celou zimní sezónu jsou hojně využívané dlouhé a v případě potřeby dobře zasněžené svahy do údolí Eggalmu, Rastkogelu a Hintertuxu. Přímo z Tuxu se můžete vydat na 14 kilometrů dlouhou trať vedoucí z Vorderlanersbachu do Madseitu, která je díky své nadmořské výšce 1300 až 1450 metrů sjízdná po celou zimní sezónu. U Mayrhofenu najdete ještě dalších 30 kilometrů lyžařských stop, z čehož 10 kilometrů představuje trasa do Hollenzenu. Tam máte také možnost připojení na trať do údolí, která vede přes Hippach do Zellu.

Tradičním centrem celé oblasti je malebná obec Mayerhofen, kde uspokojí všechny zájemce o večerní relaxaci, zábavu a další společenský život. K dispozici je zde aquacentrum, nechybí squash nebo tenisová hala. Vedle dětských lyžařských škol se zde nabízí také kurzy alpského lyžování, carvingové nebo snowboardové kurzy a v nabídce je například i výuka základů běhu na lyžích. Speciální nabídkou pro děti je pět lyžařských školek, kde se malý lyžař snadno a lehce naučí základy na lyžích nebo snowboardu. K dispozici je zde na horní stanici lanovky Eggalmbahn dětský park se ski-kolotočem, kouzelným kobercem, dětským vlekem a snow-tubingem.

Velmi oblíbená je také Playarena – velká krytá hala s plochou 1000 m2 nabízející bezpočet aktivit a navíc s animačním programem. Při hledání ubytování přímo na místě lze výhodně využít služeb místních informačních kanceláří. Další aktuální informace a program akcí na celou sezónu najdete na www.zillertal.at nebo www.hintertuxergletscher.at.

Tým AUTOiNDEX.cz

Fotogalerie

Reklama:
  • Kvalitní díly.cz -
  • Janovapec -
  • Povinné ručení
    Využijte také možnosti sjednat si výrazně levnější povinné ručení přes internet.
  • Racinglife -
  • Awis -