ČTĚTE S NÁMI nastavit jako homepage 
Zpět na seznam článků

FLAINE – zimní dovolená jak má být (OUTDOOR)

(15/12/2016) Skiresort Flaine v pohoří Le Grand Massif má nadmořskou výškou 1.600 až 2.500 metrů a nachází se poblíž Mont Blancu mezi Ženevou a Chamonix. Často bývá označován za místo s nejlepší sněhovou pokrývkou v celých francouzských Alpách. Lyžování je zde skvělé pro všechny, kdo ocení upravené a dlouhé sjezdovky, kvalitní sníh a ubytování přímo u sjezdových tratí. Z hlediska dostupnosti je tento vysokohorský skiresort vzdálen pouhých sedmdesát kilometrů od švýcarské Ženevy a jedná se prakticky o jedno z nejmladších středisek v této části savojských Alp.

Letošní zimní sezóna zde začíná 10. prosince 2016 a končí 23. dubna 2017. Samotné Flaine se rozkládá v centru hluboké kotliny v samém středu sněhových plání a poskytuje tak velmi příznivé podmínky pro lyžařské sporty. Vlastní centrum je rozděleno na tři části v různých nadmořských výškách, které jsou navzájem spojené bezplatnými výtahy a vleky. Flaine – Front de Niege leží v nadmořské výšce 1.500 metrů, Flaine – Forum v 1.600 metrů a Flaine – Foret v 1.700 metrů.

K lyžařské oblasti Flaine jsou dnes připojena i další menší střediska zimních sportů, které rozšiřují paletu lyžování v celé oblasti pohoří Le Grand Massif. Tato centra jako Samoens, Morillon a Les Carroz jsou vzájemně spojena systémem lanovek a vleků, pouze do střediska Sixt je potřeba přejet skibusem, naopak tam lze sjet na lyžích. Les Carroz má výborné, středně prudké sjezdovky chráněné lesem v bezprostřední blízkosti hotelů, podobně spadají lehčí tratě do údolního resortu Morillon.

Z  Česka směřujeme na švýcarskou Ženevu a odtud pokračujeme po dálnici zhruba 30 minut směrem na Chamonix. Po běžné komunikaci to trvá nejméně třikrát tak dlouho, dálničním mýtné stojí čtyři Eura. Z dálnice se podle ukazatelů nedaleko města Cluses odbočí a dále již jenom stoupáme. V údolním Cluses je také železniční stanice, kde staví oblíbené TGV, navíc s autobusovými přípoji do všech blízkých skicenter. Silnice míjí níže položené lyžařské areály a po překonání vrcholu se sjíždí téměř do středu Flaine. Centrum je vyhrazeno pro pěší, nicméně z auta můžete v časovém limitu pohodlně vyložit zavazadla a sportovní výbavu přímo u rezidence a pak zaparkovat na nedalekých velkoprostorových parkovištích u hlavní komunikace.

Nezapomeňte se na zimní dovolenou dobře pojistit. Můžete si koupit i francouzské komerční připojištění, které nabídnou přímo u pokladny při nákupu skipasu. Mezi nejčastější pojistné události jsou problémy s vozidlem při cestě na dovolenou a úrazy na sjezdovkách. Především srážky s jiným lyžařem, úraz na ledu nebo při nárazu do stromu. Pozor ale, při zjištění alkoholu nebo aktivitách mimo povolené trasy o toto pojištění snadno můžete přijít. Nutností je zde vzhledem k nadmořské výšce také opalovací krém s vysokým faktorem a sluneční brýle.

Kvalitní sníh a zajímavé sjezdařské terény jsou asi ty hlavní výhody tohoto střediska. Nejvíce skutečně dlouhých sjezdovek se nachází v blízkosti nejvyššího vrcholu - Grandes Platieres (2480 m). Díky propojení s dalšími středisky této oblasti je zde k dispozici více než 265 kilometrů sjezdovek a téměř 70 lanovek. Můžete zažít jedinečný 14 kilometrů dlouhý sjezd po sjezdovce Serpentine/Les Cascades, spojující Flaine a Sixt Fer á Cheval. Rovněž velmi obtížná černá sjezdovka Diamant Noir s převýšením 890 metrů a délkou tři kilometry nabízí sjezdy i pro nejnáročnější. Řada terénů je zde také určena pro jízdu mimo tratě ve volném terénu.

Návštěvníci právě tohoto resortu ocení úžasné výhledy z vrcholku Les Grand Platieres na okolní horské masívy včetně nejvyšší hory Evropy Mont Blanc, která je od Flaine oddělená hlubokým údolím s další známou lyžařskou oblastí Chamonix. Pro příznivce snowboardingu je zde připraven Jampark, což je jeden z největších snowparků v Evropě. Nachází se zde kvalitně udržovaná U – rampa, boardercross pro šest startujících, big air a další. Menší snowparky se nacházejí také v Samoëns a Morillonu.

Zájemci o běh na lyžích jistě ocení 17 kilometrů kvalitně upravených tratí, které vedou zdejší nádhernou krajinou. Vedle sportovního zážitku na návštěvníky čekají nádherné výhledy do okolí a okouzlující zimní scenérie. Běžecké tratě vedou až do výše 2.500 m n.m. a jsou uváděny jako nejvýše položené v celých francouzských Alpách. Dalších 30 kilometrů běžeckých stop je ve vzdálenosti asi 30 minut od samotného centra Flaine.

Řada sjezdovek i dopravních zařízení je určena pro rodiny s malými dětmi. Velmi oblíbené jsou zde půjčovny nejrůznějšího sportovního vybavení a lyžařské i snowboardové školy. Návštěvníci mají tedy mnoho možností, jak si dostatečně užít zimních sportů a zdokonalit se. Lze zde také podniknout výlet na sněžnicích nebo běžkách, vyzkoušet psí spřežení nebo využít možnosti projet se autem po čistém ledu. Pohled na Flaine z výšky vám umožní paragliding nebo helikoptéra, která s vámi zakrouží i kolem Mont Blancu.

Po celou lyžařskou sezónu je pro návštěvníky připravený bohatý program. Po tradičních vánočních nebo silvestrovských oslavách zde v lednu probíhá mezinárodní pokerové zápolení.  V lednu například mezinárodní závod mushrů, který je považován za nejtěžší závod psích spřežení vůbec. Začátkem února zaujmou ukázky jízdy autem na ledovém okruhu včetně kurzu pro začátečníky.

V dalších týdnech následuje karneval, týden jazzu nebo koncerty Pop Rock Live. Spousta akcí je zaměřena na děti nebo sportovně aktivní ženy. Navíc pro rodiny s dětmi je připravena celá řada cenově výhodných skipasů v rámci celé lyžařské sezóny. Ve středisku nechybí příjemný plavecký bazén včetně vířivek a sauny, kluziště s půjčovnou vybavení, mnoho obchodů, restaurací, diskotéky nebo kluby. Velký zájem je o krytou lezeckou stěnu nebo bowling.  

Rozvoj střediska Flaine stále pokračuje. Vznikají zde nové lanovky a sjezdovky a trvale se rozšiřují ubytovací kapacity. Vloni zde otevřeli hotel nové koncepce Terminal Neige - Le Totem a další rezidence, které dále zvyšují současnou ubytovací kapacitu představující více než 12 tisíc lůžek. Místní provozovatelé mají v plánech i lanovkové spojení s údolním městem Cluses, což by ideálně vyřešilo dopravní spojení údolí s vlastním lyžařským areálem. Více na www.flaine.com.

Tým AUTOiNDEX.cz
Motoristický portál AUTOINDEX.CZ se řadí mezi jednu z nejnavštěvovanějších databází autobazarů a soukromé auto inzerce včetně sítě prodejců z celé ČR. Soukromá auto inzerce je zcela zdarma a v její nabídce se nachází přes 20.000 pravidelně aktualizovaných vozů. Mezi další služby patří internetový obchod s autopříslušenstvím a různými doplňky. Atraktivitu rovněž zajišťují testy a recenze těch nejzajímavějších automobilových novinek na evropských trzích.