ČTĚTE S NÁMI nastavit jako homepage 
Zpět na seznam článků

SILVRETTA Arena ISCHGL – svoboda na svahu a kvalitní zábava (OUTDOOR)

(15/12/2016) Známé rakouské lyžařské centrum Ischgl leží v západním Tyrolsku v hlubokém údolí Paznauntal na hranicích se Švýcarskem. Společně se švýcarskou bezcelní zónou Samnaun tvoří jednu z nejlepších a nejluxusnějších lyžařských oblastí v Alpách. Silvretta Arena Ischgl Samnaun nabízí téměř 240 kilometrů kvalitně upravených tratí různé obtížnosti včetně několika nejnáročnějších černých sjezdovek.

Tento mezinárodní lyžařský region získal svoje jméno po horské dominantě Silvretta Arena a skalní hřebeny ho člení do mnoha zákoutí, které jsou doslova protkána sjezdovkami a lanovkami. Předností je velké převýšení sjezdových tratí díky nadmořské výšce, dostatek sněhu a navíc krásná panoramata alpských vrcholků. Téměř dvacet lanovek a vleků v Ischglu končí v nadmořské výšce nad 2 600 metrů, sedm pak nad 2 800 metrů.

Z České republiky vede nejkratší trasa přes Rozvadov, dále směřujeme na Mnichov a Garmisch Partenkchn. Přejedeme přes známý alpský průsmyk Fernpass do města Imst, dále do Landecku a odtud zhruba 25 km do cílového Ischglu. Při jízdě výhradně po dálnici vede naše cesta na rakouský Kufstein a Innsbruck dále na Landeck a zde se napojíme na již popsanou silniční trasu. Přímo v Ischglu u údolních stanic lanovek funguje informační systém a ten navede řidiče na velkoplošná bezplatná parkoviště. Pokud použijeme krytá placená garážová stání, lze podzemními průchody vyjít přímo k nástupům do lanovek.

Několika rychlými kabinovými lanovými dráhami se až do hlavního lyžařského centra Idalp ve výšce 2320 metrů dostanete během pár minut. Především díky nadmořské výšce 1400 až 2872 metrů má tento region obvykle velmi dobré sněhové podmínky po celou zimní sezónu. V rakouské části se lyžuje na převážně severozápadních svazích Palinkopfu (2 864 m n. m.), Grespitzu (2 872 m n. m.) a Idjochu (2 760 m n. m.).

Tratě v oblasti Palinkopfu jsou určeny pro náročnější lyžaře. Vychutnat si můžete například 12 kilometrů dlouhý sjezd až do údolního Ischglu. Sjezdovky ve Švýcarsku vedou na jih/jihovýchod a jsou obvykle mírnější a také je zde méně lyžařů. Téměř devadesát procent tratí se nachází ve výškách nad 2 000 m n. m. Kromě lyžování na sjezdovkách si zde můžete užít i freeridu.

Velmi frekventovaná je zde další moderní lanovka 3-S Pardatschgrat s progresivním systémem zavěšení na třech lanech, umožňující provoz i při silnějším větru. Tato nová lanová dráha vyveze lyžaře v jednotlivých kabinách pro 28 osob z východního centra Ischglu v rekordním čase a bez mezistanice přímo až na 2.624 m vysoký masiv Pardatschgrat. Lanovka naráz překonává téměř 1.251 výškových metrů, což je prakticky největší výškový rozdíl na světě.

Kdo má raději klidnější atmosféru může na stejný skipas navštívit i okolní lyžařská střediska v Galtüru, v See nebo v Kapplu. Těmito obcemi se projíždí při příjezdu do Ischglu, jenom Galtür je zhruba deset kilometrů jihozápadně dále za Ischglem. Také zde si výborně zalyžujete na téměř vždy kvalitně upravených sjezdovkách a navíc je zde obvykle daleko menší ruch. Navíc právě v těchto menších skicentrech  je možné sehnat i cenově výhodnější ubytování v privátech nebo apartmánech.

Především Silvapark Galtür pod zvučným názvem Silvapark skrývá koncept, který přináší nový rozměr zimního sportování právě pro rodiny. Lyžuje se ve výšce od 1600 do 2300 metrů nad mořem na východním a severním svahu Ballunspitze. Celá lyžařská oblast je rozdělena do speciálních komplexů, které každému příznivci lyžování umožňují užít si zimních radovánek. Pro každý stupeň pokročilosti se nabízí komplex šitý na míru se zajímavými úkoly a výzvami.

V těchto střediscích najdeme kvalitně upravené svahy, výborné sjezdové tratě, a navíc je zde podstatně méně lyžařů. Většina tratí jsou červené, vedou z Ballunspitze do Wirlu, několik z nich končí nad vysokohorskou údolní přehradou Kopssee. Sjezdovky obsluhují dvě "páteřní" zařízení, osmi místná kabinka a šesti místná sedačka vedoucí z dolní stanice ve Wirlu. Návštěvníci jsou ubytováni převážně v typicky rakouských penzionech a cena skipasů ve srovnání se superstřediskem Ischglem je výrazně nižší. Rozhodně doporučujeme vyzkoušet.

Dalšími centry jsou Kappl a See. Jedná se o romantické horské vesnice rozložené na obou svazích údolí, které lákají k lyžařským radovánkám až do nadmořské výšky 2 700 m. Rozlehlé lyžařské pláně jsou zárukou skutečného zimního zážitku pro celou rodinu. Zimní park Sunny-Mountain Erlebnispark v Kapplu je určen především pro děti. Pod vedením zkušených instruktorů se malí adepti hravou formou velmi rychle naučí základy lyžování. Téměř 33 kilometrů sjezdovek všech stupňů obtížnosti garantuje pohodu z lyžování začátečníkům i pokročilým.

Také příznivci jízdy ve snowparku nebudou návštěvy Silvretta Areny litovat, vybírat mohou ze dvou hlavních snowparků. Jeden je na švýcarské straně pod vrcholem Alp Trida Sattel a druhý na rakouské straně v první stanici po výjezdu z Ischglu - Idalp.  Zvláště  snow park na rakouské straně, příznačně nazvaný Boarder´s Paradise, je jedním z nejlepších a největších v Evropě. Celkem má na délku 1.100 m a 350 m převýšení a jeho součástí je halfipe, quarter pipe nebo 35 překážek či skoků.

V celé oblasti je téměř padesát kilometrů běžeckých tratí. Nenechte si ujít několik kilometrů dlouhou stopu vedoucí krásnou zimní krajinou z Ischglu do Galtüru. Běžkařským rájem je jednoznačně Galtür, který vlastně zakončuje celé údolí Paznauntal. Za zmínku rozhodně stojí i osm kilometrů dlouhá zajímavá trasa z Valzuru do centra Galtüru s napojením na další vysokohorské tratě.

Vlastní centrum Ischglu je vyhlášené nočním životem, řadou diskoték a barů a podle znalců se nikde nekoná tolik večerních akcí jako právě v tomto lyžařském centru. Ve středu lyžařské arény v Idalpu nad Ischglem se každoročně koncem sezóny pořádají velmi populární koncerty "Top of the Mountain". Idalp je také startem sedmikilometrové sáňkařské dráhy s umělým osvětlením pro večerní sáňkování. Místní skibus v ceně každého typu skipasu jezdí na linkách Galtür - Mathon - Ischgl - Kappl -  See a linka Mathon - Ischgl propojuje nástupní místa údolních lanovek v Ischglu s názvy Silvrettabahn, Fimbabahn a Pardatschgratbahn. Více informací na www.ischgl.com.

Tým AUTOiNDEX.cz

 

Motoristický portál AUTOINDEX.CZ se řadí mezi jednu z nejnavštěvovanějších databází autobazarů a soukromé auto inzerce včetně sítě prodejců z celé ČR. Soukromá auto inzerce je zcela zdarma a v její nabídce se nachází přes 20.000 pravidelně aktualizovaných vozů. Mezi další služby patří internetový obchod s autopříslušenstvím a různými doplňky. Atraktivitu rovněž zajišťují testy a recenze těch nejzajímavějších automobilových novinek na evropských trzích.