ČTĚTE S NÁMI nastavit jako homepage 
Zpět na seznam článků

Skicircus SAALBACH – lyžařské potěšení pro všechny (OUTDOOR)

(15/12/2016) Největší rakouský lyžařský areál s výstižným názvem Skicirkus Saalbach – Hinterglemm – Leogang - Fieberbrunn se rozkládá z větší části ve spolkové zemi Salcbursko a od nedávného připojení další oblasti Fieberbrunn i ve ve spolkové zemi Tyrolsko.  Celá oblast s téměř 270 kilometry sjezdovek adesítkami vleků a lanovek patří do Kitzbühlských Alp a je jednou z nejvyhledávanějších středisek zimních sportů.

Na konci zalesněného údolí Glemmtal, kde pramení řeka Saalach, leží malebná městečka Saalbach a Hinterglemm, která jsou hlavními centry této lyžařské oblasti. Třetí vesnička Leogang v údolí Leoganger Tal je propojená sjezdovkami díky kabinové lanovce Asitz. Asi největší změnou je nedávné rozšíření celého lyžařského komplexu o sousední areál Fieberbrunn.

Do Saalbachu směřujeme po dálnici od Mnichova nebo Salzburgu. Pokračujeme na Lofer a Saalfelden a odtud přímo do Saalbachu. Pokud pojedete touto cestou z Německa, nebudete potřebovat rakouskou dálniční známku. Lyžaři mají k dispozici hned několik parkovišť přímo u lanovek. Vzdálenost ze Saalbachu na dálnici Mnichov – Salzburg je zhruba 70 kilometrů.

Vlastní propojení Saalbachu a Fieberbrunnu s dalšími 43 kilometry sjezdovek zajišťuje nová desetimístná lanovka vedoucí přes údolí mezi vrcholem Reiterkogelu (Saalbach) a svahem Reckmoos (Fieberbrunn). Z obou stran směřují k mezistanici umístěné v nejnižším bodě Hörndlingergra­ben nové sjezdové tratě. Zvlášť červená trať z Reiterkogelu (Vierstadlalm) bude s délkou 3,5 km a převýšením 780 m dalším sportovním zpestřením tohoto nového lyžařského areálu.

Samotný Sallbach Hinterglemm Leogang dnes nabízí lyžařům celkem desítky kilometrů vždy pečlivě upravených sjezdových tratí všech obtížností a 55 moderních lanovek a vleků prakticky bez front. Navíc celé údolí mezi Lengau a Vordeglemm je propojené čtyřmi linkami skibusů, které jsou zdarma pro držitele permanentek a téměř ideálně od 9 do 17 hodin propojují všechny části celého lyžařského areálu, které jsou rozložené vlevo a vpravo kolem hlavní páteřní údolní komunikace.

Z novinek stojí za pozornost desetimístná kabinková lanovka Schönleitenbahn s mezistanicí o celkové délce 2800 metrů. Moderní kabinky známého výrobce Doppelmayr již mají místa k sezení. Tím se nejen podstatně zvyšuje komfort přepravy, ale zvyšila se také přepravní kapacita včetně zkrácení doby jízdy. Stejně jako u původní lanovky kabiny mezistanicí plynule projíždějí a není nutný přestup.

Na druhém konci údolí, v Hinterglemmu je v provozu propojovací desetimístná kabinková lanovka 12er Express opět od firmy Doppelmayr, která se svou délkou pouhých 240 metrů při převýšení 27 metrů je nejkratší kabinkovou lanovkou na světě. Jejím hlavním účelem je propojení dojezdu sjezdovky z Westgipfelbahn k dolní stanici lanovky Zwölferbahn a odstranění původního pěšího přechodu. Velkou pomocí je tato nová lanovka také v opačném směru.

Z centra Saalbachu vyjíždí kabinková lanovka na vrchol Schattberg Ost se zajímavou černou non-stop sjezdovkou Nordabfahrt. Po bezlesém východním svahu Schattbergu vede široká červeno-modře značená a poměrně svižná trať Limberg s několika variantami a pomalejší čtyř sedačka, od jejíž dolní stanice lze pokračovat do údolního Vorderglemmu a odtud na protější, jižně orientované svahy a dále do Leogangu.

V oblasti Schönleiten kolem vrcholu Wildenkarkogel doporučujeme klasickou širokou červenou lesní sjezdovku podél horního úseku kabinky a souběžné šestisedačky. Z vrcholu spadají i velmi svižné modré varianty směrem k Leogangu. Hlavnímu vrcholu jižních svahů Kohlmaiskopf  dominuje závodní trať z mistrovství světa 1991 (WM-Strecke). Široká, modře značená, ale spíše středně strmá trať spadá podél moderní kabinkové lanovky z vrcholu Bernkogel.

Nad Leogangem  se hlavní červené, široké a lehce proměnlivé tratě soustředí pod vrcholy Grosser a Kleiner Asitz – vždy obsloužené moderními a expresními sedačkami. Podél horního úseku páteřní kabinky z Leogangu spadá široká a svižná modrá, která do údolí pokračuje v červené i černé variantě až k dolní hlavní stanici tohoto centra. Většina nejdelších tratí dosahuje převýšení okolo 1 000 metrů a uspokojí i ty nejnáročnější lyžaře.

Hlavní tahy tohoto rozsáhlého lyžařského střediska jsou až na výjimky obsloužené expresními, často krytými a nejnověji i vyhřívanými sedačkami. Celou oblast lze pohodlně a prakticky bez sundání lyží projet proti směru hodinových ručiček (Saalbach – Schattberg Ost – Vorderglemm – Leogang – Kohlmaiskopf – Hochalm – Zwölferkogel – Schattberg West – Saalbach). Sjezdovky dojíždějí přímo do stanic lanovek, jediný a krátký přechod silnice je v Saalbachu k sedačce Bernkogel.

V příštích třech letech se zde připravuje i propojení se známým areálem Schmittenhöhe, který se rozkládá nad nedalekým střediskem Zell am See. Tímto spojením se má Saalbach stát již největším plně propojeným lyžařským centrem a také jedním z deseti největších skiareálů v celých rakouských Alpách. Již dnes je sjízdná nová ski-route Sonnkogl-Viehofen, která se v budoucnosti promění v upravovanou a zasněžovanou sjezdovku. Návrat do Zell am See zatím zajišťuje skibus, brzy zde ale má vyrůst nová kabinková lanovka.

Stále více se zde také zaměřují na letní aktivity. Vedle stovek kilometrů turistických cest si zde v letních měsících užijete krásnou přírodu ale i další zábavu jako koupání v bazénu v Saalbachu, nechybí tenisové kurty nebo místní musea s bohatými informacemi a fauně a flóře v této oblasti. Řada lanovek je stále v provozu i v letních měsících. V tomto regionu je také velké množství cyklistických cest včetně specializovaných tras pro příznivce dlouhých sjezdů a každoročně se zde konají vrcholové soutěže.  

Celá oblast má pestrou nabídku mimolyžařských aktivit. Zábavu si užijete například na sáňkařských drahách, koná se zde také noční sáňkování na osvětlené trase, nechybí bruslařská dráha a k dispozici je krytý bazén se saunami a soláriem. Také nabídka aprés-ski je v oblasti Saalbach Hinterglemm velmi bohatá. Navštívit můžete hospůdky a restaurace, nebo typické horské chaty. Kalendář zajímavých akcí připravených na letošní zimní sezónu rozhodně stojí za pozornost. Pro návštěvníky je v samotném centru areálu i blízkém okolí připravena široká nabídka ubytování od jednoduchých penzionů se snídaní až po luxusní čtyř a pětihvězdičkové hotely. Více na www.saalbach.com.

Tým AUTOiNDEX.cz 
Motoristický portál AUTOINDEX.CZ se řadí mezi jednu z nejnavštěvovanějších databází autobazarů a soukromé auto inzerce včetně sítě prodejců z celé ČR. Soukromá auto inzerce je zcela zdarma a v její nabídce se nachází přes 20.000 pravidelně aktualizovaných vozů. Mezi další služby patří internetový obchod s autopříslušenstvím a různými doplňky. Atraktivitu rovněž zajišťují testy a recenze těch nejzajímavějších automobilových novinek na evropských trzích.