ČTĚTE S NÁMI nastavit jako homepage 
Zpět na seznam článků

   Sympatická rodinka - Opel Astra Classic 1.4 16V (TEST)

             Druhá   generace  oblíbené  astry  si  již  sedm  let  zachovává   dobrou   pověst kvalitního a vyváženého automobilu. Segment vozů nižší střední třídy je u nás běžně používán také rodinami, jejichž potřeby umí bezesporu uspokojit i tento testovaný model s šestnáctiventilovým zážehovým motorem o objemu 1389 ccm.     

           Avizovaný   automobil    je   nyní    v  prodeji  za velmi výhodnou cenu 331 900 Kč, potencionální zájemce má tak dvě možnosti. Buď zvolí tento osvědčený automobil se starší koncepcí nebo si za stejné peníze může pořídit o třídu nižší automobil z nejnovější produkce. Zmiňovaná pořizovací cena vozu Opel Astra 1.4 16V navíc zahrnuje účinnou klimatizaci, airbag, ABS, mlhová světla a kožený volant.

            K  dispozici  jsme  měli   pětidveřové provedení, jehož vnitřní prostor je podle našich zkušeností lépe využitelný než u verze sedan.

  

            Kufr tohoto hatchbacku má objem slušných 370 litrů, což je pro zajímavost o 20 l více než u poslední generace astry. Právě tato hodnota může být v kombinaci s výrazně nižší pořizovací cenou rozhodujícím argumentem pro volbu prezentovaného vozu.        

            Na  provedení  interiéru je  samozřejmě patrné, že už má nejlepší léta za sebou, ocenili jsme však dobré ergonomické uspořádání a dostatečnou prostornost. Osobám vyššího vzrůstu může trochu vadit středový panel, který by mohl být přece jen užší.

          Celkový posez za volantem si ale zaslouží pochvalu, řidič okamžitě nachází příjemnou polohu a nejen při delším cestování ocení příjemně tuhá sedadla. Zejména opěradla by ale mohly poskytovat lepší boční vedení.

         

          Největší  překvapení  se  skrývá  pod  kapotou a to v podobě "malé" zážehové jednotky, která  svým agilním chováním zaručuje příjemnou jízdní pohodu.            

 

         Hnací   agregát   nabízí  v  porovnání se současnou motorizací této třídy téměř shodné provozní vlastnosti. Nejvyšší výkon 66 kW při 6000 ot./min je společně s největší hodnotou točivého momentu  125 Nm při 4000 ot./min. výborně využitelný a to díky příjemně odstupňované manuální převodovce.

       Při samotné jízdě po německých dálnicích jsme s plně naloženým vozem dosáhli relativně vysoké spotřeby, což je ovšem při rychlostním průměru kolem 170 km/h charakteristické právě pro tyto vozy s maloobjemovými motory.

    

         Klidná  jízda  na  druhou  stranu  zaručuje  velice příznivou   spotřebu na hranici 7,5 l/100 km. Jízdní vlastnosti charakterizuje nedotáčivost, která je ale snadno korigovatelná okamžitým povolením plynového pedálu.

 

        Závěrem lze konstatovat, že Astra Classic rozhodně nabízí příznivý poměr užitných vlastností zejména s přihlédnutím k zajímavé cenové politice českého importéra.   

           

  

ZÁKLADNÍ TECHNICKÉ ÚDAJE

Opel Astra Classic 1.4 16V

Motor

Zážehový řadový čtyřválec o zdvihovém objemu 1389 ccm. Kompresní poměr 10,5:1. Největší výkon 66 kW při 6000/min. Největší točivý moment 125 Nm při 4000/min. 

Převodné ústrojí

Přední poháněná náprava. Pětisťupňová přímo řazená převodovka.

Karoserie

Samonosná, pětidveřová.

Provozní vlastnosti

Největší rychlost 180 km/h (naměřeno 190 km/h). Zrychlení z 0 na 100 km/h za 12 s. Spotřeba (město/mimo město/kombinovaná) 9,7/5,8/7,2 l/100 km.

Rozměry a hmotnosti

Rozvor náprav 2605 mm. Rozchod kol vpředu/vzadu 1485/1460 mm. Celkové vnější rozměry 4110/1710/1420 cm. Palivová nádrž 52 l.

Základní cena

331 900 Kč

Tým AUTOiNDEX.cz    

Motoristický portál AUTOINDEX.CZ se řadí mezi jednu z nejnavštěvovanějších databází autobazarů a soukromé auto inzerce včetně sítě prodejců z celé ČR. Soukromá auto inzerce je zcela zdarma a v její nabídce se nachází přes 20.000 pravidelně aktualizovaných vozů. Mezi další služby patří internetový obchod s autopříslušenstvím a různými doplňky. Atraktivitu rovněž zajišťují testy a recenze těch nejzajímavějších automobilových novinek na evropských trzích.