ČTĚTE S NÁMI nastavit jako homepage 
Zpět na seznam článků

Malý vůz do velkého města – Chevrolet Spark 1.0i (TEST)

Města plná aut a problémy s provozem i parkováním jsou dnes každodenní realitou. Výrobci proto přicházejí s miniauty, které mají tyto nesnáze alespoň částečně řešit. Jedním z nejoblíbenějších představitelů této kategorie je Chevrolet Spark, který nabízí nejen minimální rozměry, ale i dobrý komfort, příznivou spotřebu a v neposlední řadě také pořizovací cenu.

 

 

Není žádným tajemstvím, že se v roce 2007 stal Chevrolet Spark nejprodávanějším vozem kategorie „mini“ u nás. Není se co divit, vždyť za základní cenu 175 900 korun nabízí automobil opravdu solidní užitné vlastnosti. Nedávná inovace právě tohoto modelu navíc malému chevroletu hodně prospěla.

 

Automobil vychází z dobře známého vozu Daewo Matiz, prošel však výraznou úpravou exteriéru i interiéru. Celkové tvarové řešení s pětidveřovou karoserií zvýrazňují líbivé světlomety, mlhová světla i kruhové zadní svítilny. Také střešní nosiče v kombinaci se zadním spoilerem zvyšují atraktivitu vzhledu.

 

I přes použití vysokopevnostní oceli s pozitivním dopadem na bezpečnost posádky se pohotovostní hmotnost ustálila na příznivé hodnotě 775 kilogramů. Hledisko ochrany posádky v případě kolize je vzhledem k rozměrově malým deformačním zónám u minivozů skutečně prioritní.

 

V bezpečnostní výbavě nechybí dvojice čelních airbagů a pásy s  přepínači. Samozřejmostí je rovněž elektronický pomocník ABS. Automobil přepraví až čtyři cestující a to je  při celkové délce necelých 3,5 metrů skutečně dobrý výsledek.

 

 

Navíc ještě zbývá 170 litrů zavazadlového prostoru. S ohledem na fakt, že jsou vozy tohoto segmentu využívány zejména pro jízdu v městském provozu za účelem osobní přepravy na krátké vzdálenosti nebo pravidelné nákupy není  zavazadlový prostor tím hlavním kritériem při jejich výběru.

 

Při  cestování s dvěma cestujícími a při sklopení zadních sedadel však získává uživatel solidních 845 litrů. Interiér  vozu  byl  oproti  svému  předchůdci  výrazně  vylepšen. Zajímavě řešené přístrojové desce dominuje střední sdružený ukazatel s rychloměrem, otáčkoměrem a měřičem paliva.

 

Čtyřramenný  volant  dobře  padne  do  ruky. Relativně  vysoký  posez  zajišťuje  dobrý výhled  ve   všech směrech,  což  řidič  ocení právě  v  hustém  provozu  a  jízdě v kolonách.  Výhradu  máme proti krátkým sedákům, které nedostatečně podpírají nohy osob s vyšším vzrůstem.

Inovovaný Spark dostal zcela novou zadní nápravu, která výrazně zlepšila jízdní vlastnosti na běžných nerovnostech a omezila naklánění vozu v zatáčkách. Při testovacích jízdách jsme právě tomuto parametru věnovali zvýšenou pozornost a s výsledkem jsme byli skutečně příjemně překvapeni.

 

V  rychlostech  nad  120 km/h  se ale ovladatelnost vozu pochopitelně zhoršuje a to především kvůli nízké  pohotovostní  hmotnosti.  Pochvalu   si   naopak   zaslouží  účinné  brzdy,  jenž  neztrácí svojí účinnost  ani  po  opakovaném  brzdění.   Současnou  nabídku   motorů představuje tříválcový velmi úsporný agregát o objemu 0,8 l s výkonem 38 kW. 

 

V našem  testovaném  modelu  byl  jednolitrový čtyřválec   s   nejvyšším   výkonem   48,5 kW při 5400 ot/min a  pětistupňovou  ručně řazenou převodovkou. Největší  točivý  moment  91 Nm  vrcholí  při  4200 ot/min.

 

Tento  agregát   rozvod  SOHC,  kdy  se  o otevírání  osmi ventilů stará jediný vačkový hřídel v hlavě motoru. Výrobce udává maximální rychlost 156 km/h a zrychlení z 0 na 100 km/h za 14,1 sekund. S tímto mini chevroletem jsme v převážné většině jezdili po městských komunikacích a dosažená hodnota spotřeby pohonných hmot činila 7 l na 100 kilometrů

 

Při  plném  využití  kapacity  vozu  je  třeba  počítat  s  výraznějším  snížením  akceleračních a tím i rychlostních schopností a vyšší spotřebou. Právě  proto  je  Spark  především  určen do města, kde  uživatel  může  skutečně   nejvhodněji  využít konstrukční  a   výkonové  vlastnosti  tohoto  malého automobilu.

 

Chevrolet Spark je pohledný a praktický dopravní prostředek. Malé rozměry činí z parkování s tímto vozem téměř potěšení stejně jako jeho moderní konstrukce a relativně svižný motor. Právě ten by však mohl být přeci jen o něco ekonomičtější, v tomto směru bude pravděpodobně vítězit jeho tříválcová alternativa s nižším výkonem.   

 

 

 

 

Tým AUTOiNDEX.cz

 

ZÁKLADNÍ TECHNICKÉ ÚDAJE

Chevrolet Spark 1.0i

Motor

Zážehový čtyřválec o zdvihovém objemu 995 ccm. Nejvyšší výkon 48,5 kW při 5400/min. Největší točivý moment 91 N.m při 4200/min. 

Převodové ústrojí

Pohon předních kol. Pětistupňová samočinná převodovka.

Podvozek

Zavěšení typu McPherson vpředu, vlečná ramena s torzní příčkou vzadu.   

Karoserie

Samonosná pětidvéřová.

Provozní vlastnosti

Největší rychlost 156 km/h. Zrychlení z 0 na 100 km/h za 14,1 s. Spotřeba paliva město/mimo město/kombinovaná 7,2 / 4,7 / 5,6 l na 100 km.

Rozměry a hmotnosti

Rozvor náprav 2345 mm. Celkové vnější rozměry 3495/1495/1500 mm. Palivová nádrž 35 l.

Cena

175 900 Kč

 

 

 

Motoristický portál AUTOINDEX.CZ se řadí mezi jednu z nejnavštěvovanějších databází autobazarů a soukromé auto inzerce včetně sítě prodejců z celé ČR. Soukromá auto inzerce je zcela zdarma a v její nabídce se nachází přes 20.000 pravidelně aktualizovaných vozů. Mezi další služby patří internetový obchod s autopříslušenstvím a různými doplňky. Atraktivitu rovněž zajišťují testy a recenze těch nejzajímavějších automobilových novinek na evropských trzích.