ZELL AM SEE - Kaprun - skvělé zážitky ze zimní alpské dovolené (OUTDOOR)

Články
21.01.2018

F T G

ZELL AM SEE - Kaprun - skvělé zážitky ze zimní alpské dovolené (OUTDOOR)

(18/12/2017) Legendární rakouský sportovní areál s výstižným názvem Europa Sportregion najdeme jižně od Salzburgu. Rozkládá se v údolí řeky Salzach na severním okraji Vysokých Taur a jeho značná část spadá do Národního parku Vysoké Taury. Jižně se vypínají mohutné štíty Kitzsteinhornu (3209 m) a Grosses Wiesbachhornu (3570 m)

Ve třech rozmanitých oblastech Europa Sportregionu (Kaprun-Kitzsteinhorn, Schmittenhöhe, Maiskogel) s téměř 140 kilometry sjezdovek si přijdou na své jak zdatní lyžaři, rodiny s dětmi, ale i začátečníci. Samotné středisko Kaprun je příznivé tím, že na ledovci pod vrcholem Kitzsteinhornu se dá lyžovat celý rok. V roce 1965 zde byl zahájen provoz lanovky k ledovci na severních svazích Kitzsteinhornu a vzniklo zde prakticky první rakouské ledovcové lyžařské středisko. V současnosti je zde rozlehlý areál, jehož hlavní část se nachází v nadmořské výšce mezi dvěma a třemi tisíci metrů. Přímo na ledovci je také snowboard park.

Pokud cestujeme autem, do Zell am See a nedalekého Kaprunu se jede z ČR po dálnici na Salzburk. Pokračujeme směrem na Villach a po dobré silnici podél řeky Salzach směřujeme přes Bischofshofen až do cíle cesty. Lze jet také ze Salzburgu po hlavní silnici na Bad Reichenhall, Lofer a Zell am See. Například z Prahy je to necelých pět set kilometrů a je třeba počítat s šesti hodinami jízdy. Nezapomeňte na dobrou zimní výbavu a přípravu automobilu, protože také v této oblasti Alp je nutné předpokládat extrémní a často rychle proměnlivé zimní počasí.

Pokud směřujete přímo na ledovec, tak po průjezdu Kaprunem pokračujete údolím až k několika parkovištím v nadmořské výšce kolem 900 metrů. Nahoru vás vyvezou dvě nástupní kabinkové lanovky, které přesunou lyžaře až do stanice Langwied ve výšce 2 000 m n. m. Odtud se pokračuje další lanovkou do centra střediska s názvem Alpincentrum (2.450 m). Dnes zde již fungují nové trasy rychlých lanovek spojující Alpincentrum s horní stanicí vleků pod samotným vrcholkem Kitzsteinhornu.

V prvním úseku jede vyhřívaný telemix, složený z 10místné kabinky a expresní 8sedačky Gletscher Jet III, který nahradil dříve často přeplněnou sedačku Gratbahn. Cestující v 10místné kabince Gletscher Jet IV mohou přes mezistanici, umístěnou u nástupu pokračovat až na nejvyšší kótu ledovcových sjezdovek, tedy k horní stanici vleků Magnetkopflifte.

Kdo se chce podívat na vyhlídkovou rampu na Kitzsteinhornu, musí pokračovat z Alpincentra další kabinkovou lanovkou Gipfelbahn. Tak se dostanete až do expozice ve skále s názvem Gipfelwelt 3000 nebo až k vyhlídkové plošině pomocí 350 metrů dlouhého tunelu ve skále. V těchto chráněných prostorách jsou různé expozice s ukázkami minerálů, nechybí výklad o permafrostu nebo fotografie fauny a flóry Národního parku Hohe Tauern. Ústí tunelu je zakončeno venkovní vyhlídkovou plošinou s krásným výhledem na okolní alpské štíty.

Z vrcholové stanice je nutné se vrátit dolů na ledovec krátkou pozemní dráhou Gletscher Shuttle a od její spodní stanice se již lyžuje. Novinkou pro zkušené lyžaře je zde nová atraktivní sjezdovka s názvem Black Mamba, která měří 1000 metrů a má převýšení 250 metrů. Díky svému až 63 procentnímu sklonu představuje výzvu pro všechny lyžařské nebo snowboardové nadšence.

Na ledovci většinou najdeme červené a modré sjezdovky, v dalším masívu Schmittenhöhe, který se rozkládá západně od Zell am See, převažují červené a černé tratě, doplněné pouze několika modrými. Co do počtu sjezdovek i jejich délky si náročný lyžař při dobrých sněhových podmínkách na Schmittenhöhe užije často víc než na nedalekém ledovci.

V této oblasti najdeme opravdové padáky, ale i louky, na nichž se i začátečníci cítí bezpečně. Mnoho ze svahů v tomto níže položeném masívu Schmittenhöhe je uměle zasněžováno. Také zde mají atraktivní novinku. Nejdelší „fun slope“ na světě s délkou 1300 metrů představuje neobyčejný sjezd s mnoha tunely a ostrými zatáčkami. Připraveno je zde pět snowparků, největší superpipe v Rakousku, hrbolaté tratě nebo nové atraktivní freeriderové trasy.

Pro rodiny s dětmi a nenáročné lyžaře je především určené třetí a nejmenší středisko regionu Maiskogel (800 - 1670 m.n.m.), kde jsou dvě hlavní sjezdovky a pět vleků. Leží v těsné blízkosti Kaprunu. Na své si v této oblasti přijdou i milovníci bílé stopy, pro které je připraveno přes 50 km běžeckých tratí, včetně vysokohorských tras mezi oběma vrcholy středisek a méně náročných tras s umělým osvětlením v okolí Kaprunu a Zell am See. Většina tras je napojena na Saalašskou a Pinzgauskou síť běžeckých tras a nabízí tak celkem přes 200 km dlouhý běžecký marathon.

Horská obec Kaprun je sice podstatně menší než sousední centrum Zell am See, ale je mnohem domáčtější a útulnější. Nabízí podobný rozsah služeb jako ostatní střediska. Obě jmenovaná místa jsou spojena červeným skibusem, bezplatným pro držitele skipassu. Totéž platí o modrých skibusech v Zellu, zatímco modré a zelené skibusy v Kaprunu vozí zadarmo všechny cestující.

Nabídka aprés-ski aktivit v okolí Zell am See a Kaprunu je velmi pestrá. Pro relaxaci po celodenním lyžování je například k dispozici nové rozsáhlé wellness centrum Tauern Spa v Kaprunu nebo Freizeitzentrum v Zell am See (bazény, sauny, parní lázně, masáže). V Zell am See pak najdete krytou halu (bruslení, lední hokej, curling), nebo můžete bruslit na zamrzlém jezeře. Samozřejmě je k dispozici i paragliding, snowrafting a snowtubing, noční sáňkování nebo výlety na sněžnicích.

Také v tomto regionu se stále více zaměřují i na letní sezónu. Síť turistických tras jenom v oblasti Zell am See-Kaprun je dlouhá více než 400 kilometrů. V celém regionu najdete dobře označené okruhy a využívat můžete mapy, které ukazují i obtížnost a délku tras. V tomto regionu je také 1300 kilometrů dlouhá síť cyklotras. Terén je zde přímo ideální pro horská nebo trekingová kola, v okolí jezera Zeller See je mnoho půjčoven elektrokol a velmi oblíbený je také kaprunský bikepark.

Pro návštěvníky je v celé oblasti Europa Sportregionu připravena široká nabídka ubytování od jednoduchých penzionů se snídaní až po luxusní čtyř a pětihvězdičkové hotely. Stačí navštívit některé z místních informačních center a vybrat si z jejich nabídky. Zájemci o zimní lyžařský zážitek nebo letní pobyt mají tedy řadu možností jaké ubytování si zvolit nejen podle polohy, ale i konkrétních cenových relací. Více na www.zellamsee-kaprun.com.

Tým AUTOiNDEX.cz

Fotogalerie

Reklama:
  • Kvalitní díly.cz -
  • Povinné ručení
    Využijte také možnosti sjednat si výrazně levnější povinné ručení přes internet.
  • Citroen -
  • Janovapec -