Skicircus SAALBACH - radost ze zimy a alpského lyžování (OUTDOOR)

Články
21.01.2018

F T G

Skicircus SAALBACH - radost ze zimy a alpského lyžování (OUTDOOR)

(18/12/2017) Moderní lyžařskou oblast Saalbach Hinterglemm najdete v salzburské oblasti Rakouska, nedaleko města Zell am See. Na konci zalesněného údolí Glemmtal v blízkosti pramenů řeky Saalach leží stylová městečka Saalbach a Hinterglemm, která jsou hlavními centry této lyžařské oblasti. Třetí vesnička Leogang je propojená sjezdovkami díky kabinové lanovce Asitz.

Samotný Sallbach Hinterglemm Leogang dnes nabízí lyžařům téměř 200 km upravených sjezdových tratí všech obtížností a 55 moderních lanovek a vleků prakticky bez front. Celé údolí mezi Lengau a Vordeglemm je propojené čtyřmi linkami skibusů, které jsou zdarma pro držitele skipasů a téměř ideálně od 9 do 17 hodin propojují všechny části celého lyžařského areálu, které jsou rozložené po obou stranách hlavní páteřní komunikace.

Největší nedávnou novinkou je rozšíření tohoto lyžařského komplexu o sousední areál Fieberbrunn. Propojení Saalbachu a Fieberbrunnu s dalšími 43 kilometry sjezdovek zabezpečuje desetimístná lanovka Tirols, která překlenuje údolí mezi vrcholem Reiterkogelu (Saalbach) a svahem Reckmoos (Fieberbrunn). Z obou stran vedou k mezistanici umístěné v nejnižším bodě Hörndlingergra­ben nové sjezdové tratě. Zvlášť červená trať z Reiterkogelu (Vierstadlalm) je s délkou 3,5 kilometrů a převýšením 780 metrů dalším sportovním zpestřením tohoto známého a oblíbeného lyžařského areálu.

Do Saalbachu se z Prahy nejrychleji dostanete po dálnici přes Mnichov a Rosenheim, z Brna přes Salzburg. Nedaleko německého jezera Chiemsee se odbočí na Inzell a přes Lofer a Saalfelden pokračujte až do Saalbachu. Pokud pojedete touto cestou z Prahy, nebudete potřebovat rakouskou dálniční známku. Lyžaři mají k dispozici hned několik parkovišť přímo u lanovek. Vzdálenost ze Saalbachu na německou dálnici je zhruba 70 kilometrů.

Doporučujeme z centra Saalbachu vyjet kabinkovou lanovkou na vrchol Schattberg Ost a sjet zajímavou černou non-stop sjezdovkou Nordabfahrt. Po bezlesém východním svahu Schattbergu vede široká červeno-modře značená a poměrně svižná trať Limberg s několika variantami. Pokud sjedete do údolního Vorderglemmu můžete odtud směřovat na protější, jižně orientované svahy a dále pokračovat až do Leogangu.

V oblasti Schönleiten kolem vrcholu Wildenkarkogel doporučujeme klasickou širokou červenou lesní sjezdovku podél horního úseku kabinky a souběžné šestisedačky. Z vrcholu spadají i velmi svižné modré varianty směrem k Leogangu. Hlavnímu vrcholu jižních svahů Kohlmaiskopf vévodí závodní trať z mistrovství světa 1991 (WM-Strecke). Široká, modře značená, ale spíše středně strmá trať spadá do údolí podél moderní kabinkové lanovky z vrcholu Bernkogel.

V Hinterglemmu po západním svahu Schattberg West klesá v širokých, ostře řezaných serpentinách strmější červená trať Westabfahrt a po severovýchodním svahu Zwölferkogel je široká, strmá a proměnlivá černá Weltcup-Strecke, která od mezistanice níže přechází v červený slalomový svah WM-Abfahrt. Po velmi strmém severním úbočí do Lengau míří legendární černá Zwölferkogel-Nordabfahrt.

Pohodovější jsou jižní úbočí nad Lengau, kam stoupá další moderní kabinka. Z vrcholu Reichenkendlkopf lze snadno jet směrem na Reiterkogel, kde se nachází široká, přímá a modře značená sjezdovka Familienabfahrt s osmisedačkou a ze samotného vrcholu Reiterkogel vede točivá a členitá modrá sjezdovka Eibingabfahrt.

Nad Leogangem se hlavní červené, široké a lehce proměnlivé tratě soustředí pod vrcholy Grosser a Kleiner Asitz. Zde lyžaře dopraví další moderní expresní sedačky. Podél horního úseku páteřní kabinky z Leogangu vede široká a svižná modrá trasa, která do údolí pokračuje v červené i černé variantě prakticky až k dolní hlavní stanici tohoto centra. Většina nejdelších tratí dosahuje převýšení okolo 1 000 metrů a uspokojí i ty nejnáročnější lyžaře.

Hlavní tahy tohoto rozsáhlého lyžařského střediska jsou až na výjimky obsloužené expresními, často krytými a nejnověji i vyhřívanými sedačkami. Celou oblast lze pohodlně a prakticky bez sundání lyží projet proti směru hodinových ručiček (Saalbach – Schattberg Ost – Vorderglemm – Leogang – Kohlmaiskopf – Hochalm – Zwölferkogel – Schattberg West – Saalbach). Sjezdovky dojíždějí přímo do stanic lanovek, jediný a krátký přechod silnice je v Saalbachu k sedačce Bernkogel.

Postupně se zde připravuje i propojení se známým areálem Schmittenhöhe nad nedalekým střediskem Zell am See. Tímto spojením se má Saalbach stát již největším plně propojeným lyžařským centrem regionu a také jedním z deseti největších skiareálů v celých rakouských Alpách. Již dnes je sjízdná nová ski-route Sonnkogl-Viehofen, která se v budoucnosti promění v upravovanou a zasněžovanou sjezdovku. Návrat do Zell am See zatím zajišťuje skibus, brzy zde ale má vyrůst nová kabinková lanovka.

Nezapomeňte se na zimní dovolenou dobře pojistit. Mezi nejčetnějšími pojistnými událostmi jsou problémy s vozidlem při cestě na dovolenou a úrazy na sjezdovkách. Především srážky s jiným lyžařem, úraz na ledu nebo při nárazu do stromu. Rozhodně nelze podceňovat únavu, hlavně v závěru celodenního lyžování nebo při dlouhých jízdách bez přestávek do zimních středisek. Pozor také na alkohol nebo aktivity mimo povolené trasy.

Celá oblast nabízí pestrou paletu mimolyžařských aktivit. Zábavu si užijete například na sáňkařských drahách, koná se zde také noční sáňkování na osvětlené trase, nechybí bruslařská dráha a k dispozici je krytý bazén se saunami a soláriem. Také nabídka aprés-ski je v oblasti Saalbach Hinterglemm velmi bohatá. Navštívit můžete hospůdky a restaurace, nebo typické horské chaty. Kalendář zajímavých akcí připravených na letošní zimní sezónu rozhodně stojí za pozornost.

Stále více se v tomto atraktivním regionu zaměřují také na letní aktivity. Vedle stovek kilometrů turistických cest si zde v letních měsících užijete krásnou přírodu ale i další zábavu na hřištích nebo tenisových kurtech. Za pozornost stojí i místní musea s bohatými informacemi a fauně a flóře v této oblasti. Řada lanovek je zde stále v provozu i v letních měsících, s kartou Joker Card je jejich užívání bezplatné, stejně jako údolního vláčku, autobusu nebo aquaparku v Saalbachu.

Najdeme zde také velké množství cyklistických cest včetně specializovaných tras pro příznivce dlouhých sjezdů. Každoročně se zde konají vrcholové soutěže horských kol. Pro zimní i letní návštěvníky je v samotném centru areálu i blízkém okolí připravena široká nabídka ubytování od jednoduchých penzionů se snídaní až po luxusní čtyř a pětihvězdičkové hotely. Více na www.saalbach.com.

Tým AUTOiNDEX.cz

Fotogalerie

Reklama:
  • Kvalitní díly.cz -
  • Povinné ručení
    Využijte také možnosti sjednat si výrazně levnější povinné ručení přes internet.
  • Citroen -
  • Janovapec -